Alytaus muzikos mokyklai – 60

Alytaus muzikos mokyklai – 60

Į šventę susirinko gausus svečių būrys.

Vienoje rankoje instrumentas, kitoje – gėlė mokytojui. Taip jau šešiasdešimtą rugsėjį savo mokinius pasitinka muzikos mokyklos kolektyvas. Alytaus miesto centre, pušyno apsuptyje, įsikūrusi Alytaus muzikos mokykla švenčia šešiasdešimtmetį. Per šešis dešimtmečius Alytaus muzikų kalvei vadovavo penki įdėtu darbu ir nuopelnais pasižymėję direktoriai:
1957–1958 m. Albinas Lisauskas;
1958–1966 m. Mindaugas Aižinas;
1966–1975 m. Viktorija Matulevičienė;
1975–2008 m. Nijolė Regina Jasiukėnienė;
nuo 2008 m. prof. dr. Aldona Vilkelienė.
 
Mokykla, kurioje šiandien mokosi beveik 600 mokinių, dirba 50 mokytojų, buvo įkurta 1957 metais nedideliame pastate tuometinėje Komjaunimo aikštėje. Miesto dar nebuvo palietusi industrializacija, tad ir mokinių buvo vos kelios dešimtys, nedaug ir pedagogų.
„Senoji muzikos mokykla buvo Komjaunimo aikštėje. Ten tuomet buvo ir parduotuvė su jaučio ragų iškaba, kurios prekybininkai nenorėjo panaikinti. Gadino mokyklos vaizdą. Muzikos mokykla veikė antrame aukšte, buvo penkios klasės su senais suolais, stalais, penkiais pianinais ir vienu rojaliu“, – rašė Nijolė Regina Jasiukėnienė, Alytaus muzikos mokyklos direktorė (1975–2008 m.).
„Visų pirma klasės toje senojoje dviejų aukštų raudono mūro mokykloje buvo labai mažos, jaukios, labai šiltos. Atmosfera muzikos mokykloje buvo namų jaukumo. Labai vienas kitą iš arti matėm, nedideli nuotoliai, atstumai. Čia pat koridoriukas, kelios klasės. Buvo šilta atmosfera muzikos mokykloje“, – teigė kompozitorius Arvydas Jegelevičius.
„Buvo pasiūlyta keletas respublikos miestų, kur galima padirbėti, ir kažkaip mane patraukė Alytus. Pasisiūliau, kad aš noriu dirbti Alytaus muzikos mokykloje. Tai buvo 1962 metai. Aš baigiau muzikos technikumą Vilniuje ir nuvykau į Alytų. Čia dirbau trejus metus iki 1965 metų. Ir tikrai prisiminimai yra patys maloniausi“, – yra sakiusi Jūratė Teresė Karosaitė, Alytaus muzikos mokyklos mokytoja (1962–1965 m.).
Alytų palietęs pramonės augimas turėjo įtakos ir muzikos mokyklos plėtrai. Mažame muzikos mokyklos pastate jau netilpo visi norintys siekti muzikos aukštumų, todėl 1978 metais Sporto gatvėje pastatyta nauja, erdvi muzikos mokykla. Keliantis į naujas patalpas mokyklos laukė ir nauji iššūkiai. Reikėjo dešimtkart daugiau instrumentų, be to, paaiškėjo, kad neužsakyti baldai.
„Kėlimasis į tą mokyklą buvo nepaprastai sudėtingas. Koks? Turėjau pati stabdyti eismą su autoinspekcijos pagalba ir be jos, į sunkvežimį kelti rojalį, o atvežus virvėmis jį įkelti per langą. Vilniuje man pažadėjo, kad iš visų likučių surinks mokyklinius stalus. Kai juos atvežė, tėvai patys juos surinko“, – prisimena Nijolė Regina Jasiukėnienė, Alytaus muzikos mokyklos direktorė (1975–2008 m.).
Alytaus muzikos mokykla visuomet garsėjo gerai paruoštais mokiniais ir darbui atsidavusiais pedagogais tokiais kaip Alė Žebrauskienė, Liudas Vaitkus, Danutė Vaitkienė, Regina Jankauskienė, Pranas Stepanovas. Be to, Alytaus muzikos mokykla viena iš 19 muzikos ir meno mokyklų šalyje, kuri dalyvauja profesinės linkmės muzikinio ugdymo modelio kūrime. Jį koordinuoja Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos gabių vaikų centras. Modelį įgyvendinanti mokykla turi atitikti aukštus kriterijus. Septintajame dešimtmetyje Alytaus muzikos mokykloje dirbusi Jūratė Teresė Karosaitė, dabar besidarbuojanti Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje, visuomet džiaugiasi, kai mokytis į Vilnių atvyksta Alytaus muzikos mokyklos talentai.
„Pradėjo „plaukti“ į mūsų mokyklą iš Alytaus moksleiviai. Labai gražu, kad pas mane baigė jau keturios mergaitės, kilusios iš Alytaus. Rasa Vitkauskaitė šiuo metu gyvena ir dirba Bostone, Kamilė Radžvilaitė – labai gera pianistė, mokosi Londone. Labai puiki pianistė – Alvyda Zdanevičiūtė. Reiškia, Alytaus muzikos mokykla parengia labai gerus pianistus, kurie atlaiko M. K. Čiurlionio menų mokyklos konkurenciją. Šiuo metu mano klasėje mokosi dvi mergaitės iš Alytaus. Skirmantė Kirkliauskaitė atvyko į devintą klasę, praeitais metais atvyko Gerda Mikalauskaitė. Man be galo malonu su jomis dirbti. Darbščios, tvarkingos ir labai gabios mergaitės. Tad iš Dzūkijos „atplaukia“ ryškūs ir gabūs vaikai“, – sako Jūratė Teresė Karosaitė, Alytaus muzikos mokyklos mokytoja (1962–1965 m.).
„Į Alytaus muzikos mokyklą mama mane atvedė maždaug šešerių-septynerių metų. Mokiausi ten septynerius metus, baigiau fortepijono specialybę. Ir taip pat per tuos septynerius metus penkerius studijavau M. K. Čiurlionio menų mokykloje pas mokytoją Jūratę Karosaitę. Man labai daug davė abi muzikos mokyklos“, – teigia Gerda Mikalauskaitė.
„Aš labai norėjau groti nuo pat mažens. Kai buvau mažesnė, likdavau po pamokų paklausyti, kaip kiti groja. Nenorėdavau išeit, nes jausdavausi it namuose. Ir dabar, kai grįžtu, man taip malonu ten būti, susitikti su mokytojais. Man labai daug jausmų tai sukelia, labai daug mielų prisiminimų. Visada prisiminsiu, kaip grojau su simfoniniu orkestru, kaip Pranas Stepanovas dirigavo. Man buvo didžiulė laimė, kad turėjau galimybę sugroti“, – sako Skirmantė Kirkliauskaitė.
Per šešis muzikos mokyklos gyvavimo dešimtmečius paruošta 2113 absolventų. Dalis jų pasirinko muziko kelią bei neliko skolingi Alytaus muzikos mokyklai. Šalyje žinomas kompozitorius Alvydas Jegelevičius mokyklai padovanojo senelio smuiką.
„Mano kelio pradžia – Alytaus muzikos mokykla, tai kam aš galiu atiduoti smuiką? Tarsi visada jaučiu gyvenime skolą ir gal ne visada buvau drausmingas, nusižengdavau, tai buvo proga šiek tiek išlyginti tą skolą. Kartu labai džiaugiuosi, kad vaikučiai stovi eilėje prie to smuikelio. Praeina laiko tarpas – kitas už nugaros laukia. Ir tas smuikas atlieka tikrą savo funkciją. M. K. Čiurlionio mokykloje jau yra vaikų, kurie su tuo smuikeliu grojo“, – džiaugiasi kompozitorius Alvydas Jegelevičius.
Pasirūpinti muzikos mokyklos instrumentų atnaujinimu sutiko ir Justina Gringytė. Pasaulio operos scenas užkariaujanti solistė surengė labdaros koncertus, kurių metu surinktomis lėšomis nupirktas koncertinis fortepijonas, o muzikos instrumentas įkeltas senu geru, kaip ir mokyklai kraustantis į Sporto gatvę, būdu.
Buvęs muzikos mokyklos auklėtinis, multiinstrumentininkas Eimantas Belickas pasirinko populiariosios muzikos kryptį. Išgarsėjęs kartu su Alytaus pop-roko grupe „Vynas“, po to su folk-roko kolektyvu „Airija“, Eimantas persikėlė į sostinę ir prisijungė prie buvusio „Foje“ lyderio Andriaus Mamontovo grupės. Koncertinio turo metu į Dzūkiją užsukantį E. Belicką publika sutinka itin šiltai.
Beje, Eimantas Belickas 2006 metais dalyvavo Eurovizijos dainų konkurse, vykusiame Graikijos sostinėje Atėnuose. Šeši grupės nariai, pasivadinę „LT United“, iškovojo šeštą vietą, o tai yra kol kas geriausias lietuvių visų laikų pasirodymas minėtame konkurse.
Muzikos mokykla didžiuojasi vieninteliu Lietuvoje jaunimo simfoniniu orkestru „Svajonė“. 2013 metais televizijos tiltu muzika sujungė besigiminiuojančius miestus – Alytų ir JAV esantį Ročesterį.
Simfoninis orkestras koncertavo Didžiojoje Britanijoje, kai jiems pavyko surinkti lėšų gastrolėms surengus koncertą Alytaus miesto teatre.
„Svajonė“ kartu su jau šį pasaulį palikusiu dirigentu Pranu Stepanovu įsiamžino vaizdo klipe kartu su Alytaus bliuzroko grupe „Andy Abro Band“.
Nūdienos gyvenimas muzikos mokykloje – intensyvus ir gyvybingas. Mokiniai groja įvairiais instrumentais, koncertuoja, dalyvauja konkursuose Lietuvoje ir užsienyje. Per vienerius metus per šimtas mokinių tampa konkursų laureatais. Mokykla vykdo edukacines programas. Mokinių ir mokytojų pasiekimai aukštai įvertinti LR Vyriausybėje ir Prezidentūroje.
„Drauge dirbome šešis dešimtmečius puoselėdami vaiko gabumus, kūrybiškumą. Kiekvienas vaikas, kuris mokėsi ar tebesimoko šioje mokykloje, yra palytėtas muzikos, yra palytėtas kūrybiškumo. Kūrybiškumas šioje visuomenėje – vienas svarbiausių bruožų. Juk reikia mokėti keistis, reikia mokėti keisti kitus, suprasti darną ir siekti tos darnos. Linkiu, kad šioje aplinkoje sklandytų muzikos ir kūrybiškumo aura dar ilgus dešimtmečius“, – sako prof. dr. Aldona Vilkelienė, Alytaus muzikos mokyklos direktorė.
Per šešis dešimtmečius Alytaus muzikos mokykla skleisti pasauliui muzikinius garsus išlydėjo per 2 000 absolventų. Ją galima pagrįstai vadinti tuo šviesuliu, kuris itin reikšmingas jauniesiems muzikantams. Galima neabejoti, kad tikrosios muzikos šviesa visada iš čia sklis.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)