Buvusios Alytaus dvarvietės pastato griovimo darbų nesustabdė net kultūros paveldo specialistai

, Daina Baranauskaitė
Buvusios Alytaus dvarvietės pastato griovimo darbų nesustabdė net kultūros paveldo specialistai

Koks likimas laukia vieno seniausių miesto pastatų, kuris beveik nugriautas, kol kas neaišku.

Aktyvus pilietis, mokslų daktaras, neseniai grįžęs iš Jungtinės Karalystės, Donatas Žmuidinavičius pastebėjo, kad griaunamas vienas seniausių Alytaus pastatų – buvusios dvarvietės sandėlis. Apie tai jis pranešė Kultūros paveldo departamento Alytaus skyriui, specialistai įspėjo verslininką, kad šis liautųsi, stabdytų griovimo darbus, tačiau procesas tęsėsi. Verslininkas sako, jog pastatą ir sklypą pirko prieš 17 metų, į kultūros paveldo objektų registrą sandėlis neįtrauktas ir naujai paaiškėjusios aplinkybės pakenks  jo planams.  
Po dešimties metų į gimtąjį Alytų sugrįžęs mokslų daktaras D. Žmuidinavičius – tai žmogus, kuris visais įmanomais būdais bandė sustabdyti pačio seniausio mieste esančio pastato griovimo darbus. Sandėlis, anot jo, yra vienas paskutinių buvusios Alytaus dvarvietės, ekonomijos pastatų.
„Aš suradau labai senus žemėlapius ir paaiškėjo, kad 1795 metais šis pastatas jau čia stovėjo. Tikėtina, kad tai XV amžiaus statinys. Žinoma,  vėliau jis buvo modifikuotas, matosi, kad yra ir šiuolaikinių plytų. Tačiau pažvelkite į balkius – juose nėra vinių, tai unikalūs dalykai. Verslininkas, nors ir įspėtas liautis, sunaikino seniausią miesto pastatą“, – kalbėjo dr. Donatas Žmuidinavičius.
Pastato savininkas Nauris Baranauskas sutrikęs. Jis tikina statinį bei 60 arų žemės sklypą šalia Nemuno įsigijęs dar 2000 metais. O planų, susijusių su šia teritorija, buvę daug. Yra vizualizacija statyti triaukščius daugiabučius.
„Aš 15 metų tą pastatą nuomojau, tačiau jau įlūžo stogas. Akivaizdu, kad buvo būtina jį nugriauti. Savivaldybė pati davė leidimus griauti, buvau Statybų inspekcijoje ir taip pat leido griauti. Šie darbai vyko kone mėnesį. O kai jie buvo į pabaigą, iškilo šis nesusipratimas. Man įteiktas raštas, kad nutraukčiau griovimo darbus. Tai kur Kultūros paveldo departamentas buvo tuos 17 metų? Kodėl niekas neatkreipė dėmesio, kad čia buvusi dvarvietė?“ – piktinosi UAB „Spektuva“ direktorius N. Baranauskas.
Kultūros paveldo departamento atstovai, sužinoję, kad objektas neįtrauktas į registrą, tačiau gali turėti itin didelę išliekamąją vertę, savininko prašė liautis griovus pastatą, tačiau procesas tęsėsi.
„Savininkui buvo įteiktas reikalavimas negriauti. Jis jo neėmė. Tuomet išsiuntėme raštu. Deja, per tą laiką pastatas beveik nugriautas, jo išsaugoti nepavyko. Bus pradėta administracinė procedūra dėl verslininko patraukimo administracinėn atsakomybėn“, – komentavo Kultūros paveldo departamento Alytaus skyriaus vedėjas Alius Baranauskas.
Buvusios senosios Alytaus dvarvietės dalies sklypo ir sandėlio savininkas teisinasi, jog iš pačios savivaldybės sulaukdavęs priekaištų, kad tvarkytų apleistą pastatą, buvę grasinimų ir baudomis.
„Norėjom sutvarkyti sklypą – juk jau gaudavome įspėjimų, kad apleistas statinys, pavojingas ir panašiai. O kai ėmėmės priemonių, štai kas atsitiko. Iš pradžių mes planavome čia statyti triaukščius daugiabučius. Paskutinis planas – sutvarkyti, išlyginti sklypą ir jį parduoti dalimis. Tegul žmonės statosi individualius namus. O dabar tikriausiai vyks teismai. Nežinau“, – kalbėjo verslininkas N. Baranauskas.
Ir vis tik kas atsakingas, kad vienas seniausių Alytaus pastatų neįtrauktas į Kultūros paveldo registrą?
„Kas atsakingas, kad Alytaus dvarvietė neįtraukta į registrą, dabar jau sunku pasakyti. Ar tas pastatas vertingas, turėjo pasakyti vertinimo taryba Vilniuje. Dabar liko tik griuvėsiai. Bet kuriuo atveju, mes siūlysime, kad ta teritorija būtų įtraukta į kultūros paveldo objektų sąrašą“, – kalbėjo  Kultūros paveldo departamento Alytaus skyriaus vedėjas A. Baranauskas.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)