Dainavos žodis

Alytaus aerodromo likimas pakibęs nežinioje

„Jau esame parašę raštą aviatoriams, kad kovo 15 dieną sudaryta komisija perims turtą. Tikiuosi, jog perėmimo procesas bus sklandus ir geranoriškas“, – sakė Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorė Onutė Balevičiūtė.

Rasa Švirmickaitė

Kovo pradžioje Kauno apygardos teismas priėmė nutartį, įpareigojančią Alytaus aeroklubą perduoti Alytaus miesto savivaldybei panaudos sutartimi jam priklausiusį turtą. Ar tai lems devintą dešimtmetį skaičiuojančio aerodromo uždarymą, paaiškės netolimoje ateityje.
Klausimai, ar Alytuje išliks aerodromas, ar vietoje jo atsiras Laisvoji ekonominė zona (LEZ), iškilo praėjusių metų pradžioje, kai Alytaus miesto savivaldybės taryba, atsižvelgusi į Vyriausybės nutarimą, sutiko perimti Alytaus aeroklubo naudojamą turtą, o geriausia vieta LEZ įkūrimui buvo įvardintas Pirmajame Alytuje esantis aerodromas. Viena iš pagrindinių priežasčių, lėmusių tokį pasirinkimą, tai valstybinė žemė.

Įsigaliojo nuo priėmimo dienos
Lietuvos sporto centrui priklausantį, aeroklubo naudojamą turtą – 8 pastatus ir 15 orlaivių, kurio likutinė vertė 2020 metų kovo mėnesio pabaigoje buvo vos 2 tūkst. 212 eurų, o didžioji dalis – visi orlaiviai, du lėktuvų angarai, bendrabutis ir administracinis pastatas, buvo įvertinta tik vienu euru, savivaldybė jau turėjo perimti dar praėjusių metų pavasarį.
Tačiau sklandžiai perimti aeroklubo valdomo turto nepavyko, teko įsikišti policijos pareigūnams, antstoliams, nes buvo pakeistos spynos, turtui saugoti buvo pasamdyta apsauga.
Netrukus situacija pakrypo kita linkme ir savivaldybei teko atsitraukti. Aviatoriai kreipėsi į Alytaus apylinkės teismo Alytaus rūmus, kad būtų pritaikytos laikinosios apsaugos priemonės Vyriausybės nutarimu savivaldybei perduotinam turtui, kol bus išnagrinėtas jų prevencinis ieškinys dėl neteisėtų savivaldybės veiksmų perimant turtą ir įsiteisės teismo sprendimas civilinėje byloje.
Praėjusių metų rudenį Alytaus apylinkės teismas atmetė aeroklubo ieškinį miesto savivaldybės administracijai ir nusprendė, kad savivaldybės administracija tapo aeroklubo naudojamo turto savininke, todėl turėjo teisę jį perimti.
Priimdamas sprendimą, teismas vadovavosi tuo, kad 2016-aisiais pasirašyta turto panaudos sutartis tarp Alytaus aeroklubo ir Lietuvos sporto centro (tada Kūno kultūros ir sporto departamento) buvo sudaryta vieneriems metams ir nebuvo pratęsta, nors panaudos teise suteikto turto iš aeroklubo grąžinti nereikalavo.
Po nepalankaus Alytaus apylinkės teismo sprendimo aviatoriai rankų nesudėjo ir jį apskundė Kauno apygardos teismui, prašydami panaikinti jį bei tenkinti prevencinį ieškinį – uždrausti savivaldybei perimti turtą. Tačiau aukštesnės instancijos teismas šį kovą paliko galioti Alytaus apylinkės teismo sprendimą.
Kauno apygardos teismo nutartis per tris mėnesius gali būti skundžiama Lietuvos Aukščiausiajam Teismui, bet įsigalioja nuo priėmimo dienos. Tuo pačiu panaikintos ir aeroklubui priklausiusio turto, kurį turi perduoti savivaldybei, laikinosios apsaugos priemonės.

Turtą perims kitą savaitę
„Kaip numatyta teismo nutartyje, savivaldybė perims turtą. Jau esame parašę raštą aviatoriams, kad kovo15 dieną sudaryta komisija perims turtą – 8 pastatus, 15 orlaivių, 2 sklandytuvines priekabas ir kitą smulkų turtą. Tikiuosi, jog perėmimo procesas bus sklandus ir geranoriškas“, – sakė Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorė Onutė Balevičiūtė.
Anot jos, po to bus bandoma nutraukti ir 100 ha žemės panaudos sutartį, nes kaip ir nelikę teisinio pagrindo aviatoriams ta žeme naudotis.
Jau išsiųstas raštas Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT), laukiama atsakymo.
„Savivaldybė žemę gali panaudoti savo vizijoms įgyvendinti, kurios greitu laiku turės būti apibrėžtos, atsižvelgus į siūlymus, tada sprendimą priims taryba. Jei bus prieita prie LEZ statuso, bus svarstoma, ar bus galima tai suderinti, ar negalima“, – kalbėjo O. Balevičiūtė.

Siūlo ieškoti bendrų taškų
„Kaip nurodyta teismo nutartyje, Alytaus aeroklubas perduos savivaldybei turtą, jam priklausantį panaudos sutartimi, tačiau veiklos nenutrauks. Mes turime savo techniką, lėktuvus ir veiklą galėsime vykdyti. Kur laikysime savo turtą, klubo taryba nuspręs artimiausiu metu. Gal kitų klubų, vykdančių veiklą, angaruose. Vaikus mokyti mes galime ir kitose patalpose, o skraidymą paliksime kaip yra. Galbūt ateityje pasistatysime savo angarą, nes žemės nuomos sutartis pasirašyta ilgam laikui, iki 2078 metų“, – kalbėjo Alytaus aeroklubo viršininkas Dalius Sinkevičius.
Primename, kad teisę į žemę aeroklubui, NŽT vienašališkai nutraukus žemės panaudos sutartį, pavyko apginti per teismus. Tačiau dabar, netekęs kito turto, jis gali prarasti ir žemę.
„Savivaldybė gali pretenduoti ir į žemės plotą, tačiau turės pagrįsti pretenzijas, kam ją naudos. Pagal paskirtį žemė turi būti naudojama aviacinei veiklai, o savivaldybė kol kas nevykdo jokios veiklos, susijusios su aviacija. Tarybos sprendime numatyta, kad, perėmus aviatorių naudojamą turtą, jis bus naudojamas  savarankiškoms funkcijoms įgyvendinti – kūno kultūros ir sporto plėtojimui, gyventojų poilsio organizavimui, sąlygų verslui ir turizmui sudarymui“, – sakė D. Sinkevičius.
D. Sinkevičius neatmeta galimybės, jog tame žemės sklype galėtų išlikti ir aerodromas, ir įsikurti LEZ. „Neįveiklintose vietose būtų galima vystyti smulkųjį verslą, atsirastų technologinės įmonės ar verslo inkubatoriai. Tikrai galima rasti vietos, kad nebūtų galima statyti iki 10 metrų aukščio gamyklėles“, – neabejoja aeroklubo viršininkas.
D. Sinkevičiaus nuomone, nereikėtų konfrontuoti, o susėsti pasikalbėti ir rasti abiem pusėms priimtiną sprendimą. „Kol kas niekas su mumis nesusėdo ir nekalbėjo, nors neabejoju, kad galime rasti bendrus taškus. Mes nesakome, kad nereikia pramonės, tik turime dirbti kartu“, – pabrėžė D. Sinkevičius.
Anot D. Sinkevičiaus, atsisakę aerodromo, mes sugriautume dar vieną patekimo į miestą kelią. „Neturime kelių, neturime geležinkelio, neliks ir aerodromo. Mes viską atkertame ir sakome, kad bus LEZ. Nebus čia LEZ, nes LEZ plėtojasi šalia magistralinių kelių, oro uostų, geležinkelio, kad pramonei būtų geras susisiekimas visomis įmanomomis transporto priemonėmis. O kur dar ekologiniai dalykai, kai LEZ parinkta vieta šalia miesto centro, dauboje“, – sakė D. Sinkevičius.
Jo teigimu, aeroklubas turi aerodromo veiklos viziją ir galėtų išvystyti veiklas, kurios duotų miestui naudos. „Mes galime apjungti visus – sportininkus, mėgėjus ir visus, norinčius pakilti į dangų, tačiau šiandien viskas sustoję, nes gaubia nežinomybė“, – kalbėjo Alytaus aeroklubo viršininkas D. Sinkevičius.
Ar skųs Kauno apygardos teismo nutartį, D. Sinkevičius negalėjo atsakyti, nes vyksta dokumento analizė.

Dalintis:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: