vanduo

Žurnalistinis tyrimas: kokį vandenį geria alytiškiai?

Kodėl geriamasis vanduo turi būti lengvai prieinamas, klausimų nekyla, tačiau Lietuvoje gyventojai jo gauna įvairiai. Pabandėme išsiaiškinti, kokį vandenį renkasi alytiškiai: šulinio ar tiekiamą centralizuotai, ir kuris iš jų yra naudingesnis žmogaus sveikatai.
 
Dažniausiai – vanduo iš čiaupo
Pasaulyje yra du pagrindiniai geriamojo vandens šaltiniai: paviršinis arba požeminis.

Mirtinos Legionella pneumophila bakterijos gyventojams sėja nerimą

, Goda Čiginskaitė
Vilniuje netikėtai užfiksuota legioneliozė nerimą sėja ir kituose miestuose bei kaimuose. Užfiksuotos trys mirtys, nustatyta, kad užkrėstas bent trijų namų vanduo. O pavojus kyla ne tik daugiabučių, bet ir individualių namų gyventojams, kurie taupydami sumažina karšto vandens temperatūrą.
Kaip skelbia visuomenės sveikatos specialistai, norint apsisaugoti nuo šios ligos, reikia ne gerti vaistus, bet domėtis savo gyvenamuoju namu. 
Alytuje šalto vandens tiekėjas UAB „Dzūkijos vandenys“.

Vandens gėrimo pertraukėlė? Straipsnio pabaigoje – sužinosite, kaip galite gauti dovanų – sveikatos biuro gertuvę!

, Dalia Kitavičienė, Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuro direktorė
Dažnai girdime, kad karštą vasaros dieną būtina gerti daug skysčių. Bet kokių? Ar tais rekomenduojamais išgerti 1,5 litrais gali būti vaisvandeniai, taip vadinami limonadai, sultys, kava, arbata? Vanduo. Paprastas, negazuotas vanduo – geriausias būdas mūsų organizmą papildyti skysčiais.
Tikrai ne kartą esame girdėję tokius faktus, kad nevalgęs žmogus gali išgyventi keliasdešimt parų, o negerdamas vandens – vos keletą dienų arba, kad vandens yra visose ląstelėse, bet kai kuriuose audiniuose bei organuose jo kiekiai skirtingi.

Į išvalytą Didžiąją dailidę teka nevalomas vanduo

, Alius Mikelionis
Po praėjusio šeštadienio liūties į ką tik išvalytą Didžiąją Dailidę teka nuotekos. Nors ir yra numatyta sumontuoti valymo sistemas, tačiau jų kol kas nėra. Tad po didesnės liūties vanduo teka tiesiai į ežerėlį, kurio išvalymas ir aplinkos sutvarkymas atsiėjo 3 milijonus skaičiuojant dar litais.
„Čia yra paviršinės nuotekos, jos, kaip žinia, dar nevalomos. Buvo parengtas projektas paviršinių nuotekų valymui įrengti Didžiajame Dailidės ežerėlyje, tačiau dabar daroma jo korektūra ir valymo įrenginiai ateityje bus pastatyti.

Laistė daržus, kol vandens pritrūko patiems

, Daina Baranauskaitė
Dėl ilgai užsitęsusių sausrų Merkinės krašto gyventojai sunaudoja rekordiškai daug vandens. Jeigu įprastai per parą suvartojama apie 100 kubinių metrų, tai per karščiausias dienas – net per 600 kub. m vandens. Dėl tokio masiško vandens naudojimo pristigo resursų.
Varėnos rajone, Merkinėje, dėl užsitęsusių sausrų gyventojams iškilo problemų. Nors daržai, šiltnamių augalai veši, tačiau nuolatinis laistymas nepraėjo be pasekmių. Merkinėje ėmė stigti vandens. Kai kuriose gatvėse vandens nebuvo 1–2 dienas.
„Tokią didelę sausrą ir karščius sunkiai beatmenu.

„Negerk iš šulinio – ligų maišu pavirsi...“

, Dalia Kitavičienė, Alytaus rajono visuomenės sveikatos biuro direktorė

Be vandens – nė dienos. Suprantant tai, vis tiek itin aktualus išlieka vandens kokybės klausimas. Be kokios kokybės vandens nė dienos? Manoma, kad šalyje yra daugiau nei 300 000 šachtinių šulinių, iš kurių vandenį buityje naudoja apie milijonas gyventojų. Alytaus rajono savivaldybės teritorijoje dar didelė dalis gyventojų (apie 60 proc.) naudojasi šachtinių šulinių vandeniu, kurių daugumos vandens kokybė niekada nebuvo tirta. Dauguma gyventojų be jokio pagrindo yra įsitikinę, kad jų šulinių vanduo yra švarus.

Surinkti turinį