Gimdos kaklelio vėžys

, Irena Petkevičienė, Alytaus Putinų gimnazijos mokytoja
Gimdos kaklelio vėžys

2013-ieji – Sveikatingumo metai, kurių tikslas – atkreipti dėmesį  į visuomenės, ypač į jaunų žmonių, sveikatinimą, su juo susijusias problemas. O tų problemų labai daug: netinkama mityba, stresai, rūkymas, judėjimo stoka, alkoholio vartojimas, ankstyvi lytiniai santykiai ir...
Taigi, norėdamos praplėsti gimnazistų žinias, mes, Alytaus Putinų gimnazijos biologės Vilma Gumeinikovienė ir Irena Petkevičienė, pasikvietėme kompetentingą mokslų daktarę, Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Molekulinės onkologijos laboratorijos mokslo darbuotoją dr. Vitaliją Samerdokienę, kuri vedė mokslo ir technologijų populiarinimo renginį „Gimdos kaklelio vėžio priežastys ir pasekmės“ ir „Rūkymo žala“. Gimnazijos IKT salė buvo sausakimša. Susitikime dalyvavę I–IV kl. mokiniai praplėtė savo intelektą taip reikalingomis jauniems žmonėms sveikatingumo temomis.
Mergaitės su nuostaba klausėsi paskaitos, kur buvo pabrėžiama, kad ši negailestinga liga, gimdos kaklelio vėžys, nesirenka moterų pagal amžių, išsilavinimą, tautybę. Lietuva pagal statistinius mirtingumo duomenis nuo šios klastingos ligos yra trečioje vietoje po Bulgarijos ir Rumunijos. Lektorė atkreipė dėmesį, kad, norint išvengti šios ligos, reiktų atkreipti dėmesį į asmens higieną, ypač ankstyvus lytinius santykius, partnerių kaitą, stresus, rūkymą, nevengti sistemingai atlikti profilaktinius tyrimus. Anksti diagnozuota liga pagydoma apie 90 %.
Rūkymas – problema. Rūkymas – tai nuodas visoms organų sistemoms, ypač plaučiams, kvėpavimo organams. Nuodijimasis nikotinu tai laikmečio žalingas įprotis, į kurį įninka paaugliai. Ne tik berniukai, bet, apgailėtina, ir mergaitės, būsimos mamos. Rūkymas – tai viena iš daugelio ligų priežasčių, tai didelės finansinės išlaidos, amžiaus trumpinimas. Šio įpročio atsikratyti nelengva. Ir, kaip pabrėžia lektorė, „rūkymo atsikrato tik tikri, valingi vyrai“.
Tad išklausę paskaitos, diskusijose dalyvavęs ne vienas gimnazistas gal susimąstys, atkreips dėmesį į tai, kad sveikata – brangiausiais turtas ir kad didele dalimi ji priklauso ir nuo mūsų pačių.
 

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)