Kelią link ežero senolei padės atlaisvinti valstybinių institucijų neveiklumu pasipiktinę piliečiai

, Daina Baranauskaitė
Kelią link ežero senolei padės atlaisvinti valstybinių institucijų neveiklumu pasipiktinę piliečiai

O. Sabonienė prie ežero negali prieiti jau ketverius metus.

Alytaus rajone, prie Didžiulio ežero pakrantės, garbaus amžiaus moters ir jauno vyro konfliktas tęsiasi jau ketverius metus. Moteris skundžiasi, kad ties jos sklypo riba ant valstybinės žemės prikrauta šakų ir ji negali prieiti prie ežero. Nors visuomenės interesą ginančios valstybinės institucijos šakų buvimo faktą pripažįsta, tačiau nemano, kad tai kliūtis prieiti prie ežero. Paaiškėjo, kad su garbaus amžiaus moterimi konfliktuoja Alytaus rajono tarybos narės vyras. 
Kadangi valstybinės institucijos šio konflikto kratosi tarsi karštos bulvės, jau buriasi grupė iniciatyvių žmonių, kurie pasiryžę patys suorganizuoti talką, išvežti šakas ir atlaisvinti moteriai kelią link ežero.
 
Konfliktas tęsiasi 4 metus
Alytaus rajone, savo tėviškėje prie Didžiulio ežero, Daugų seniūnijoje, savaitgalius leidžianti Ona Sabonienė jau ketverius metus negali prieiti prie ežero pakrantės, mat trukdo stirtos medžių šakų. Jos sudėtos šalia moters sklypo ant valstybinės žemės, už kurios – siauras privataus asmens pakrantės ruožas. Konfliktas vyksta su kaimynu – Alytaus rajono savivaldybės tarybos narės Rasos Vitkauskienės vyru Nerijumi.
„Jis piktybiškai viską daro, kad mes negalėtume prieiti prie ežero. Šie konfliktai tęsiasi ilgą laiką. Nusikraunu šiek tiek šakų praėjimui – jis dar daugiau prikrauna. Kadangi sodyboje 
neturime šulinio, tai valgiui vežuosi iš miesto, tačiau net auginamų daržų ežero vandeniu negaliu palaistyti, net nusiprausti“, – skundėsi Ona Sabonienė. 
Konfliktai su kaimynu prasidėjo po to, kai mirė šio namo savininkai ir pastatus bei 32 arus žemės paliko dviem dukroms ir sūnui. Stikliuko nevengiantis sūnus savo dovanojimo teisę perleido Alytaus rajono savivaldybės tarybos narės Rasos Vitkauskienės vyrui Nerijui Vitkauskui, o paveldėjimo teisę pardavęs vyras dabar benamis. 
Taigi, su dviem seserimis Vitkauskas susitarė, kad jam atitenka ūkinis pastatas ir pusė sklypo. 16 arų sklype ant ūkinio pastato pamatų vandens apsauginėje zonoje ir išdygo prabangus namas. Tačiau sulig tuo ties Onos Sabonienės sklypo riba atsirado medžių šakos – kliūtis prieiti prie ežero. Moteris pagalbos kreipėsi į daugelį valstybinių institucijų, tačiau bergždžiai. Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas įsitikinęs, kad situaciją reikia spręsti nedelsiant.
„Iškirstas privatus miškas, šakos sutemptos ant privačios žemės. Susidaro įspūdis, kad jos sukrautos specialiai, kad trukdytų močiutei, norinčiai prieiti prie ežero. Mane labai nustebino valstybinės institucijos, kurios privalo išspręsti problemą, tačiau to nedaro. Mes kreipėmės į Nacionalinę žemės tarnybą reikalaudami imtis priemonių. Tačiau iškyla kitas klausimas – kas apmokės už šakų išgabenimą. Man labai liūdna dėl tokių chuliganiškų gyventojų poelgių ir dėl valstybinių institucijų tam tikro abejingumo ir bejėgiškumo“, – kalbėjo Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas.
 
Tarybos narė ir jos vyras savo kaltės neįžvelgia
Alytaus rajono savivaldybės tarybos narė teigia, kad įstatymų jiedu su vyru nepažeidžia.
„Mes jokių įstatymų nepažeidžiame. Kad tos šakos ten sukrautos, jokie teisės aktai nepažeidžiami. O kas jas sukrovė, aš nežinau. Taip, mes toje vietoje statomės namą, tačiau viską daro mano vyras, aš nesikišu. Ta moteris labai konfliktiška. Ji tai šypsosi, tai skundus rašo. Labai problemiškas žmogus“, – sakė rajono tarybos narė R. Vitkauskienė.
Tarybos narės vyras tvirtina, kad kaip tik kaimynė yra konfliktiška, o jis norėtų taikytis.
„Jokio ten kivirčo nėra. Jeigu ponia Sabonienė norėtų taikytis, mes visom keturioms už. Tačiau ponia Sabonienė piktybiškai mums kenkia. Įsivaizduokite, kai į kiemą ateina keli vyrai su kriminaline praeitimi ir pradeda pjauti medelius. Aš bijau dėl savo ir savo šeimos sveikatos, gyvybės. Mes jau kone 5 metai bandom taikytis, tačiau neišeina“, – sakė N. Vitkauskas.
Vis tik paklaustas, ar jis sudėjo kalną šakų ir neleidžia senyvai moteriai prieiti prie ežero, nukreipė kalbą kita linkme ir pasakęs, kad turi svarbų susitikimą, nutraukė pokalbį.
 
Močiutę įmetė į ežerą
Kartą O. Sabonienė prasiskyrė šakas ir nuėjo prie ežero pasisemti vandens, tačiau tarybos narės vyras ją įmetė į ežerą. Moteris kreipėsi į teismą ir jį laimėjo.
„Aš norėjau atsinešti vandens ir man pastojo kelią kaimynas. Pagrasino, kad čia daugiau nevaikščiočiau. Aš jam atsakiau, kad ežeras visų ir turiu teisę. Net nenujaučiau, kuo baigsis šis pokalbis. Stovėjau su dviem kibirais nugarą atsukusi į ežerą. Jis mane stūmė ir įkritau. Visa tai matė jo žmona, tačiau tylėjo. Jie abu, palikę mane vandenyje, nuėjo. Išsikviečiau pareigūnus, vėliau vyko teismas ir aš laimėjau. Tačiau po to gyventi pasidarė dar sudėtingiau“, – pasakojo Ona Sabonienė.
Tuo tarpu Alytaus rajono tarybos narė R. Vitkauskienė neigia mačiusį šį incidentą. „Teisme buvo bandoma įrodyti, kad to nebuvo, ir aš laikausi tos nuomonės, kad to nebuvo“, – tikino R. Vitkauskienė.
Alytaus aplinkos apsaugos departamentas bei Miškų tarnyba raštu Nacionalinę žemės tarnybą informavo, kad šakos tikrai užverstos, tačiau esą prieiti prie ežero netrukdo.
„Šį atvejį tyrė įvairios institucijos, vyko ilgi susirašinėjimai. Dabar gavome iš Alytaus rajono savivaldybės raštą, kad jie pageidauja panaikinti šakas. Manau, kad tą galimybę jiems suteiksime. Tos šakos turėtų būti panaikintos. Tačiau nežinia, kas už darbus sumokės, nes niekas neprisipažįsta, kam priklauso šakos“, – komentavo Ilona Marčinskienė, Nacionalinės žemės tarnybos Alytaus skyriaus vedėja.
Įvairios institucijos nežino, kas turėtų pašalinti šakas ir už visa tai sumokėti, o, „Dainavos žodžio“ žiniomis, jau formuojasi iniciatyvinė savanorių grupė, kuri artimiausiu metu imsis iniciatyvos ir atlaisvins O. Sabonienei kelią link ežero.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)