Nuo aktyvių piliečių tarybos narės vyras verslininkas gynėsi policija ir vaizdo kameromis

, Daina Baranauskaitė
Nuo aktyvių piliečių tarybos narės vyras verslininkas gynėsi policija ir vaizdo kameromis

Kelios dešimtys aktyvių piliečių atlaisvino pagyvenusiai moteriai kelią prie ežero.

Ketverius metus Alytaus rajono gyventojai, kurių sodyba netoli Daugų Didžiulio ežero, negalėjo patekti prie vandens telkinio, mat kelią kaimynai užversdavo šakomis. Situaciją nagrinėjo įvairios valstybinės institucijos, tačiau vis neatsirasdavo šakų savininkas. Pasipiktinę valstybinių institucijų neryžtingumu, aktyvūs piliečiai nutarė patys pašalinti šakas, tačiau dzūkų talka pasitikta su policijos pareigūnais ir vaizdo kameromis.
Konfliktas įsiplieskė tarp Alytaus rajono savivaldybės tarybos narės, Vaikų išlaikymo fondo direktorės Rasos Vitkauskienės, jos vyro, verslininko, Nerijaus Vitkausko bei pagyvenusios moters Onos Sabonienės.
Kelios dešimtys aktyvių piliečių surengė talką Alytaus rajone, prie Didžiulio ežero. Kadangi ant siauro valstybinės žemės ruoželio šios šakos sudėtos daugiau kaip ketveri metai ir trukdo greta esančios sodybos savininkams prieiti prie ežero. Tiesa, paskelbus akciją ir atvykus numatytą valandą, paaiškėjo, kad pagal verslininko Nerijaus Vitkausko prašymą situaciją stebi du pareigūnai, mat verslininkas nuogąstavo, kad bus sugadintas jų giminės turtas – sutrūnijusios šakos. Talkos išvakarėse sumontuota vaizdo kamera, net du vyriškiai talkos dalyvius filmavo mobiliaisiais telefonai.  Pirmoji pilietinės akcijos idėja – surinkti, išvežti šakas ir atlaisvinti kelią prie ežero pagyvenusiai moteriai, jos giminaičiams. Tačiau netikėtai išvakarėse atsirado ir šakų savininkas.
„Mes gavome Vito Sakalausko prašymą, kad mediena ir šakos, stovinčios valstybinėje žemėje, yra jo nuosavybė ir kad jis įsipareigoja jas per protingą laiką pašalinti“, – sakė Ilona Marčinskienė, Nacionalinės žemės tarnybos  Alytaus skyriaus vedėja.
Kadangi po ketverių metų netikėtai atsirado šakų savininkas, pilietinės akcijos dalyviai pagyvenusiai moteriai padarė tik praėjimą ežero link, o jas pašalins savininkas. Kadangi už šakų stirtos prasideda privati nuosavybė, tačiau tai vandens apsauginė zona, miško paskirties žemė, ja galima vaikščioti, maudytis ežere kaip ir numato įstatymai.
„Jinai gali eiti, tikrai gali praeiti, kadangi čia yra miškas, per mišką visi gali vaikščioti“, –tvirtino Alytaus regiono aplinkos apsaugos departamento atstovas Jaunius Janonis.
Pilietinės akcijos dalyviai stebisi, kodėl konfliktinė situacija su kaimynu verslininku tęsiasi taip ilgai.
„Juk mes visi dzūkai, visi šio krašto žmonės ir jeigu taip darysim vienas kitam – užmetinėsim šakas ant praėjimų – tai čia ne sprendimas. Ir tie begaliniai skundai, niekur jie neveda. Mes turime žmogiškai į tai žiūrėti ir gerbti kaimynas kaimyną“, – po talkos kalbėjo Alytaus rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Virginijus Pranckevičius.
„Lietuviai esam ir reikia padėti vieni kitiems, bobutės gaila, bet dabar be jokių problemų galės prie ežero prieiti ir atgal, galės vandenuko pasisemti“, – sakė alytiškis verslininkas, UAB „myPC“ direktorius  Darius Mažeika. 
Prie šios akcijos prisijungė ir Daugų seniūnijos seniūnas Vydas Raudonis, kaimynai, giminaičiai, jaunimas.
„Ne tik tas fizinis darbas, bet ir viešinimas padės tai moteriai. Susirinko žmonės, galų gale ir televizija palaiko, tas džiugina. Man rytoj svarbi diena – egzaminas, tačiau nematau problemos prisidėti ir padėti žmonėms, kuriems reikia pagalbos“, – sakė abiturientas Aivaras Juškevičius.
Moteris nedrąsiai žengė ir priėjo prie ežero pasisemti vandens. Kalbinama sunkiai tramdė ašaras.
„Aš šiandien atėjau prie vandens, tik neaišku, ar ilgam. Esu labai dėkinga žiniasklaidai, rajono merui, kuris išklausė, neatstūmė, rašė raštus Nacionalinei žemės tarnybai, viską išjudino. Nežinau, ar tikėti gera pabaiga. Nes galvoju, kad tas praėjimas vėl bus užverstas ir aš kaip ir anksčiau, ko gero, nepateksiu. Tikiuosi išsispręs šis reikalas. O šiandien pasisėmiau vandens, parsinešiu į daržus. Tai pirmas kartas, kai laisvai priėjau prie vandens per 4 metus. Ne vogčiomis, drąsiai. Aišku, apsaugos daug. Gyventojai palaiko mane“, – kalbėjo Ona Sabonienė.
Moteris pasilaisto daržus ir tikisi taikos su kaimynais –Alytaus rajono savivaldybės tarybos nare, Vaikų išlaikymo fondo  direktore Rasa Vitkauskiene ir verslininku Nerijumi Vitkausku. Su pastaruoju pagyvenusi moteris turėjo teisminius ginčus, kai ją  jaunas vyras įmetė į ežerą. Dėl to Vitkausko biografijoje – teistumas. Vis tik šiandien bendrauti jis atsisako.
„Į kvailus klausimus neatsakinėju“, – rėžė verslininkas N. Vitkauskas.
Tarybos narės, Vaikų išlaikymo fondo direktorės tėvas Vitas Sakalauskas, sklypo prie ežero bendrasavininkas, nusiteikęs kur kas taikiau negu jo žentas.
„Negaliu atsakyti už žentą, tik už save. Aš pats asmeniškai buvau padaręs priėjimą prie ežero, o kaip ten toliau vyko – nežinau. Jokių neturėtų būti nesusipratimų. Su kaimynais reikia sutarti, kiek dar čia mums liko gyventi. Juk turtų ten nenusineši. Aš asmeniškai Onutę Sabonienę pažįstu, kartu kaime užaugę. Ten dar problemos, kad yra keturi ežero pakrantės savininkai, mano giminaičiai. Tikiuosi, kad viskas baigsis taikiai“, – sakė V. Sakalauskas.
Už piktybišką šakų laikymą ant valstybinės žemės gresia nuo pusantro iki 600 eurų bauda. Šakos turi būti pašalintos iki liepos 1 dienos.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)