Paminklo Dainavos apygardos partizanams idėjos nugalėtojas – skulptorius iš Vilniaus

, Goda Čiginskaitė
Paminklo Dainavos apygardos partizanams idėjos nugalėtojas – skulptorius iš Vilniaus

Pirmosios vietos nugalėtoja. Skulptūra „Bunkeris – koplyčia“.

Jau paaiškėjo konkurso paminklui Dainavos apygardos partizanams idėjos autorius. Tai skulptorius iš Vilniaus Rytis Jonas Belevičius. Jis bei antrosios vietos nugalėtojas Gintautas Jonkus gaus po 2 tūkstančius eurų premijos. Trečiosios vietos nugalėtojui teks tūkstantis eurų. Tiesa, dėl skulptūros statymo visuomenė renka parašus ir peticiją įteiks miesto vadovams.
Gyventojai dėl to ėmė piktintis – jiems netinka nei numatoma vieta, nei komisijos parinktas paminklo variantas. Esą tai ne „Bunkeris koplyčia“, o narvas ar nasrai. 
„Jau kai tik pradėjo diskutuoti, kad Pirmajame Alytuje reikia statyti paminklą, visa bendruomenė sunerimo. Juk čia mūsų vaikai, anūkai žaidžia, slidinėja nuo kalniukų. Tas paminklas šioje aikštėje netinka net stilistiškai. Jis atrodo kaip narvas. Kalbėkime atvirai – baisus“, – kalbėjo Pirmojo Alytaus bendruomenės narė Irena Buivydaitė-Kupčinskienė. 
Trečiadienį prieš pietus vertinimo komisija atplėšė vokus ir sužinojo, kas yra atrinktų trijų paminklo vizualizacijų autoriai, mat maketai buvo pateikti su kodais, nežinant skulptoriaus.
„Tarp pasiūlymų vienas buvo ir alytiškio, tačiau jis nebuvo atrinktas. Komisija atrinko Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos skulptorių darbus. Labai gaila, kad pas mus, vaizdžiai tariant, kai atvažiuoja buldozeris daryti darbų, visuomenė apie juos sužino ir pradeda aktyviai reikštis. Juk buvo ilgas procesas, tačiau kai realiai viskas prasideda ir Alytus gali turėti dar vieną meno kūrinį, tuomet sukilimas. Žinoma, teks atsižvelgti į gyventojų nuomonę. Dar nežinau savivaldybės vadovų pozicijos“, – kalbėjo vyriausiasis savivaldybės architektas Mindaugas Matažinskas.
Vis tik Pirmojo Alytaus gyventojai išplatintoje peticijoje teigia jaučiantys didelį nerimą dėl sumanymo būtent Pirmojo Alytaus aikštėje įprasminti Dainavos apygardos partizanų atminimą. Peticijoje teigiama, jog gyventojai už Lietuvos partizanų kaip šalies istorijos dalies įamžinimą, tačiau mano, kad toks paminklas neturėtų būti statomas vietoje, kurioje nevyko kovos, nėra palaidojimų. Be to, pats paminklas nugalėtojas jiems yra nepriimtinas.
Peticijos autoriai prašo dar kartą atsakingai, nešališkai peržiūrėti ir įvertinti konkursui pateiktas paminklo idėjas ir, esant galimybėms, konkursantų siūlomus sprendinius adaptuoti tinkamoms, su partizanų veikla 1944–1953 m. susijusioms, galbūt naujų sprendimų, sutvarkymo reikalaujančioms, o ne sukultūrintoms ir jau estetizuotoms erdvėms Alytuje.
Lėšos paminklo statybai skirtos kaip tikslinės iš Vyriausybės. Po premijų skyrimo skulptoriams Lietuvos gyventojų ir rezistencijos tyrimo centras derėsis su skulptoriais ir nežinia, kurį iš trijų skulptūros variantų pasirinks. Teigiama, kad nebūtinai komisijos atrinktą pirmąjį variantą. Kiek įtakos turės gyventojų peticija, kol kas neaišku.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)