Šešerius metus „kodavusi“ alkoholikus, Alytaus rajono savivaldybė programą turės nutraukti

, Alius Mikelionis
Šešerius metus „kodavusi“ alkoholikus, Alytaus rajono savivaldybė programą turės nutraukti

Sveikatos ministras kodavimą vadina šarlatanizmu.

Valdžios kovoje su alkoholiu – dar vienas draudimas: nuo šiol priklausomybės nuo alkoholio gydytis neleidžiama taip vadinamomis „torpedų“ injekcijomis. Kaip tik tokį būdą prieš šešerius metus pradėjo Alytaus rajono savivaldybė. Jį tebenaudoja iki šiol, o kasmet iš biudžeto skiriama po 3 000 eurų alkoholikų kodavimui. Tačiau toks gydymo būdas, kuris kai kam padėdavo likti blaiviam, uždraustas. Sveikatos apsaugos ministerija ėmėsi priklausomybių centrų pertvarkos ir nusprendė pažaboti šį, anot jos, mistifikuotą gydymo būdą – ministras siekia, kad „torpedavimas“ būtų išbrauktas iš teisės aktų kaip neatitinkantis mokslo, etikos bei teisės reikalavimų. Sveikatos apsaugos ministerija šį gydymo būdą prilygino šarlatanizmui.
„Mes kalbame apie sveikatos įstaigas, kur turėtų būti taikomi kliniškai patikrinti ir moksliškai pagrįsti gydymo metodai, tai toks gydymas kaip torpedos, kuomet leidžiami medikamentai, kurie iš tikrųjų nėra skirti priklausomybei gydyti, gydymo įstaigose ir neturėjo būti taikomi. Galima tik apgailestauti, kad tokia praktika Lietuvoje buvo taikoma“, – LNK „Žinioms“ komentavo sveikatos apsaugos ministras A. Veryga.
Algirdas Vrubliauskas sutinka, kad kodavimas ne geriausia išeitis, tačiau kol kas esą kitų būdų nėra, o per šešerius metus, kai buvo pradėtas taikyti taip vadinamas „torpedavimas“, į pasaulį blaiviomis akimis žiūrėti pradėjo 40 buvusių Alytaus rajono alkoholikų.
„Prieš šešerius metus esu gavęs pono A. Verygos, tuo metu dar blaivybės draugijos vado, už šią vykdomą programą padėką. Kai A. Veryga tapo sveikatos apsaugos ministru – nuomonę pakeitė. Gerbiu ministro nuomonę, gal tai ir nėra pats geriausias kelias, bet kitų nežinau“,– sakė Alytaus rajono meras Algirdas Vrubliauskas.
Kalbinti žmonės kito efektyvaus būdo kovoje su alkoholizmu įvardinti irgi negalėjo, bet ir nemano, kad metas uždrausti kodavimą. Esą, jeigu yra bent keli sėkmingi pavyzdžiai, drausti „torpedavimų“ nereikėtų.
Kad blaivinimo kelias nelengvas, sutinka ir Alytaus rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Dalia Kitavičienė. Anot jos, būta ir tokių atvejų, kai dvejus su puse metų ragintas pradėti gydytis nuo alkoholizmo vyriškis galop pasirinko 28 dienų psichologinės socialinės reabilitacijos programą. 
Nors apie kodavimą daug informacijos nėra, o pats preparatas neregistruotas nei Europos Sąjungos, nei Lietuvos vaistinių preparatų registruose, o jo veiksmingumas nepatvirtintas klinikiniais tyrimais, šalies savivaldybės kasmet užkoduoja dešimtis piktnaudžiaujančių alkoholiu asmenų.

Komentarai

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)