Šv. Liudviko bažnyčios šventoriuje archeologai randa XVI–XIX a. žmonių skeletus

, Daina Baranauskaitė
Šv. Liudviko bažnyčios šventoriuje archeologai randa XVI–XIX a. žmonių skeletus

Šv. Liudviko bažnyčios šventoriuje rasti žmonių skeletai.

Jau kitais metais 200 metų jubiliejų švęsiančios Pirmojo Alytaus Šv. Liudviko bažnyčios šventoriuje atlikdami archeologinius kasinėjimus šiomis dienomis archeologai rado žmonių skeletų. 
Bažnyčia – avarinės būklės, nors čia ramybę randa ir meldžiasi 3500 parapijos tikinčiųjų – Alytaus miesto ir rajono žmonių.
Anot klebono Valdo Belecko, šie darbai užsakyti Mokslinės tarybos prie Kultūros ministerijos įpareigojimu, mat vyksta bažnyčios kapitalinio remonto projektavimo darbai. „Archeologiniai kasinėjimai reikalingi, nes geologai turės gręžti 10 metrų gylyje, paims mėginius, tirs gruntą, kad žinotume, kokius polius galėsime dėti. Visa tai bus reikalinga bažnyčios kolonoms. Prašėme, kad būtų leista vykdyti paprastesnius kasinėjimus, tačiau Mokslinė taryba įpareigojo vykdyti sudėtingesnius“, – pasakojo klebonas V. Beleckas. 
Sudėtingesnių kasinėjimų kaina dviguba – valanda 200 eurų. Manoma, kad lauko kasinėjimams pakaks dviejų, bažnyčios vidaus – vienos dienos. Projektavimo darbams Alytaus miesto ir rajono savivaldybės yra skyrusios po 10 tūkst eurų. „Dėl miesto savivaldybės paramos turime kiek nemalonių niuansų. Buvo numatytas labai greitas lėšų įsisavinimas. Teko koreguoti. Tai sudėtingi procesai“,– kalbėjo kunigas.
Darbus atlieka keturių specialistų komanda, vadovaujama archeologės Vidos Kliaugaitės. Jau pimą dieną vieno kvadratinio metro plote rasti dviejų žmonių kaulai, kitą dieną – dar trijų. „Archeologė spėja, kad tai XVI–XIX a. žmonių kaulai. Tikslesni laikotarpiai, žmonių lytis ir amžius paaiškės po išsamių tyrimų. Minimas ir XVI a. Maskvos mūšis. Taigi, neaišku, ar buvo laidojimai šalia bažnyčios, ar bažnyčia pastatyta ant kapinių. Neaišku, ar artimiausi namai, klebonija pastatyti ne ant kapinių“, – kalbėjo V. Beleckas.
Rugsėjo mėnesį pagal Mokslinės tarybos įpareigojimus bus vykdomi archeologiniai kasinėjimai ir bažnyčios viduje. „Jeigu ir viduje bus rasta žmonių kaulų, tai reikš, kad čia buvę kapinės“, – sakė klebonas.
Visą viršutinę bažnyčios rekonstrukcijos dalį architektai jau suprojektavę, laukiama geologų išvadų dėl grunto. „Visi projektavimo darbai turi būti baigti ir statybos leidimas gautas iki metų galo. O tada kažkas turės išlošti aukso puodą“,– pusiau juokais, pusiau rimtai sako klebonas.
Prieš daugiau nei ketverius metus buvo spėjama, kad bažnyčios remontas gali kainuoti milijoną litų. Dabar spėti klebonas nesiryžta. „Kuo ilgiau 
lauksime – tuo brangės sąmata. Kai architektas baigs projektavimo darbus, pateiks ir sąmatą. Tuomet susėsime prie bendro stalo su vyskupijis kurija, miesto ir rajono vadovais, bendruomene ir spręsime, ką daryti“,– sakė V. Beleckas.
Klebono teigimu, darbai turėtų būti atlikti šiltuoju metų laiku per tris, keturis mėnesius. „Negalėtume tikinčiųjų bendruomenės be maldos namų palikti ilgesniam laikotarpiui. Jeigu nuimsime stogą – turėsime skubėti viską kuo greičiau pabaigti“.
Anot klebono, vizualiai bažnyčia beveik nepasikeis. „Išorėje viskas išliks. Tik numatytas rudas skardinis stogas. Viduje bus papildomos kolonos ir vietoj medinės tinkuotos, liks medinė baltai dažyta arka“.
2013 metais Šv. Liudviko bažnyčia ekspertų pripažinta avarinės būklės. 2014 metais pastatas laikinai sutvirtintas – atlikti avarinių sienų ir stogo konstrukcijų laikinojo sutvirtinimo darbai.
Anot klebono, tai tik pirmas etapas, sustabdytas tolesnis bažnyčios sienų slinkimas ir laikinai užtikrintas tikinčiųjų ir kultūros paveldo vertybių saugumas. „Darbus būtina tęsti. Ir mūsų prašymas, kad kiekvienas tikintysis paaukotų nors po vieną eurą ir padėtų bažnyčiai nesugriūti. Užsukite į bažnyčią, dalyvaukite pamaldose, padarykite gerą darbą, kad bažnyčia būtų išsaugota“,– kalbėjo Šv. Liudviko parapijos bažnyčios klebonas V. Beleckas.
Alytaus turizmo informacijos centro duomenimis, Šv. Liudviko bažnyčia pirmą kartą pastatyta 1524 m. Tituluota Šv. Jono Krikštytojo, Panelės Marijos dangun ėmimo ir Šv. Mikalojaus vardais. Jai sudegus, 1818 m. iškilo mūriniai klasicizmo stiliaus maldos namai. Tai pats seniausias pastatas Alytuje. Bažnyčios varpinėje skamba 1669 m. žymaus varpų meistro Jono Delamarso nulietas varpas. Bažnyčia įtraukta į Nekilnojamų kultūros vertybių registrą kaip dalis Alytaus senojo miesto vietos.

Komentarai

3500 meldžiasi. . Pirmiau

3500 meldžiasi. . Pirmiau dera atsisakyti melo. Ten lankosi ne daugiau kaip šimtas. Ir kam tiek daug pinigų įdėti ten, kur reiks įrengti butus. Tokia Europos tendencija. Tik vagys neįžvelgia aiškiai kas matosi. Avarinė? Vadinasi nugriauti

Į Liškiavos bažnyčia kiek

Į Liškiavos bažnyčia kiek valdiškų pinigų nutekėjo

Rašyti komentarą

Šis laukelis yra nebūtinas. Tačiau jeigu įvesite, jis bus laikomas privatus ir nerodomas viešai.
Emocijos
:)|(:(:beer::bigsmile:$)8)J):davie:>):glasses::D:love::X:~:O:8):steve::p;)