Iki rugpjūčio 31 d. priimamos paraiškos pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Investicijos į miško plotų plėtrą ir miškų gyvybingumo gerinimą“ veiklos sritį „Investicijos, kuriomis didinamas miškų ekosistemų atsparumas ir aplinkosauginė vertė“.
Remiamos veiklos: buvo septynios, liko šešios
Pagal priemonės veiklos sritį nuo šiol remiamos šešios veiklos, vykdomos kaimo vietovėse: pamiškių formavimas; miškuose esančių saugomų natūralių buveinių ar saugomų rūšių buveinių atkūrimas arba būdingos miško struktūros palaikymas; nevietinių medžių rūšių medynų (kai nevietinės medžių rūšys medyne yra vyraujančios) pertvarkymas (rekonstrukcija) į vietinių medžių rūšių medynus; jaunuolynų (iki 20 metų amžiaus) ugdymas ir vidinės miškotvarkos ir miško želdinimo ir žėlimo projektų, kaip savarankiškos investicijos, rengimas. Parama nuo šių metų nebeskiriama viešojo naudojimo rekreacinei miško infrastruktūrai įrengti ir atnaujinti.
Paraiškas gali teikti privačių ir valstybinių miškų valdytojai, neturintys įsiskolinimų, finansinių sunkumų. Be to, miškas, į kurį investuojama, pareiškėjams turi priklausyti nuosavybės teise, bendrosios dalinės arba jungtinės nuosavybės teise, būti valdomas panaudos ar kitais pagrindais ir (arba) nuomojamas nuo paramos paraiškos pateikimo dienos ne trumpesniam kaip 10 metų laikotarpiui.
Pagal priemonės veiklos sritį didžiausia paramos suma vienam projektui siekia iki 50 tūkst. Eur, o 2014–2020 m. laikotarpiu negali viršyti 200 tūkst. Eur.
Kai vykdomas jaunuolynų (iki 20 metų amžiaus) ugdymas, pareiškėjams mokama vienkartinė 253 Eur išmoka už planuojamą išugdyti jaunuolyno hektarą. Kai vykdomos kitos veiklos, finansuojama iki 90 proc. visų tinkamų finansuoti išlaidų.
Miškas ir taip užaugs
Anykščiuose veikiantis miško savininkų kooperatyvas „Miško žemė“ ne pirmus metus naudojasi parama, skirta jaunuolynams ugdyti. Kooperatyvo vadovas Gediminas Kviklys teigia, kad parama itin reikalinga.
„Mes, miškininkai, skaičiuojame finansinę naudą. Todėl, kai miško savininkams pasakau, kad reikės išleisti 500 eurų jaunam miškui tvarkyti, o naudą iš to gaus tik po daugelio metų, jie dažnai numoja ranka: „Ai, miškas ir taip užaugs.“ Užaugs, bet koks? – sako G. Kviklys ir priduria, – jauniems medeliams reikia „auklėjimo“.“
„Pasodintame miške auga viskas – ir žolės, ir krūmai, ir kiti medžiai. Tam, kad augtų tik tai, kas tikslinga, jauną mišką reikia auklėti, šviesinti. Iš pradžių šitie darbai nuostolingi, todėl parama – tarsi paskatinimas veikti“, – sako G. Kviklys.
Parama finansuojama iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto.