„Modernus žemės ūkis – perspektyvus žemės ūkis“, – tokios pozicijos laikosi Kazlų Rūdos savivaldybės Pavabalkšnio kaime ūkininkaujanti Dalia Kairaitienė. Kiek leidžia galimybės, į kartu su sutuoktiniu Aidu plėtojamą pienininkystės ūkį investuoja savarankiškai. Tačiau, prireikus atnaujinti melžimo aikštelę, ūkininkai pabandė paramos kreiptis pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos (KPP) priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“.
Jų džiaugsmui, paraiška buvo įvertinta teigiamai ir šiandien Kairaičiai vienu metu gali melžti nebe 20, o 60 karvių. „Būtume aikštelę pirkę savarankiškai, tačiau kodėl nepasinaudojus finansine pagalba, jei tokia egzistuoja“, – tvirtino ūkininkė.
Parama gavėjus pasiekė greitai
Apie tris dešimtmečius gyvuojantis Dalios ir Aido Kairaičių ūkis – vienas didžiausių pieno ūkių Marijampolės regione. Ūkis žinomas ir visoje Lietuvoje, nes kelerius pastaruosius metus pienininkų apdovanojimuose „Pienės“ jis buvo pripažintas daugiausia pieno pardavusiu ūkiu šeimos ūkių kategorijoje. D. Kairaitienė paaiškina, kad pozicijų neapleisti padeda nuolat didinamas karvių skaičius.
– Bandai didėjant, reikia vis naujų investicijų. Melžiant daugiau nei 800 karvių, melžimo aikštelė, kurioje vienu metu telpa 20 karvių, tapo ankšta. Melžimas trukdavo ilgai, darbuotojams tekdavo dirbti viršvalandžius. Tiesiog buvome priversti pirkti naują įrangą. Iš pradžių galvojome, kad našesnę ir modernesnę aikštelę įsigysime savarankiškai, tačiau pasidomėjusi supratau, kad daiktą galime įsigyti padedami KPP priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos srities „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“. 2019-ųjų pabaigoje užpildėme paraišką ir jau 2020 m. pradžioje gavome paramą – sklandų paramos skyrimo procesą gyrė ūkininkė.
Pagerėjo ne tik kiekybė, bet ir kokybė
D. Kairaitienė džiaugiasi, kad naujoji melžimo aikštelė paspartino ir palengvino darbą ūkyje, be to, padeda stebėti gyvulių rujos procesus, renka ir apdoroja informaciją apie pieno laidumą. Ūkininkės teigimu, tokia ar bet kokia kita investicija į ūkį, jei ūkininkas su juo sieja savo ateitį, būtina.
– Tik modernus ūkis gali būti konkurencingas, o būti konkurencingam svarbu, jei nori turėti pelningą ir perspektyvų ūkį. Visa tai reikalauja pastangų, bet kai nori – viskas įmanoma. O jei dar yra galimybė ūkį kam nors perduoti, tuomet abejonių dėl investicijų nelieka, – įsitikinusi pašnekovė.
Parama leidžia pirkti, statyti, investuoti
Statistika rodo, kad D. Kairaitienė bendraminčių, kurie vadovaujasi panašia filosofija, turi nemažai. 2020-aisiais paraiškas KPP priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sričiai „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ pateikė net 1272 pareiškėjai. Visi kartu jie prašė 75 024 962 eurų. Suskaičiuota, kad finansavimą pagal šią veiklos sritį pernai gavo 973 pareiškėjai, kuriems buvo išmokėta 47 102 207 Eur.
Šias lėšas finansavimą gavę pareiškėjai galėjo panaudoti, pavyzdžiui, dezinfekciniams kilimėliams, higieniniams praėjimams, transporto priemonių dezinfekavimo įrangai, tinklams nuo vabzdžių ant angų ir pan., šalutinių gyvūninių produktų laikymo šaldytuvams ir šaldymo, vėsinimo kameroms įsigyti. Remiantis veiklos srities taisyklėmis, paramos lėšas taip pat buvo galima panaudoti specializuoto žemės ūkio sektoriaus naujiems technologiniams įrengimams įsigyti: pieno priėmimo-separavimo-terminio apdorojimo, sūrių gamybos, skerdienos išpjaustymo, mėsos gaminių gamybos, daržovių šaldymo, sulčių gamybos linijų įrenginiams ir pan. Finansuotos ir išlaidos, patirtos įsigyjant naują žemės ūkio techniką ir įrangą, skirtą mėšlui ir srutoms laikyti ir tvarkyti valdoje, naują kompiuterinę ir programinę įrangą. Paramos pagal veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ buvo galima siekti žemės ūkio veiklai būtinų pastatų, statinių naujai statybai ar remontui, keliams įrengti, rekonstravimui ar kapitaliniam remontui, vietinio vandentiekio ir vietinės kanalizacijos sistemoms įrengti ir dar keliais atvejais.
Vyko net du paraiškų teikimo etapai
Kaip jau minėta, KPP priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritis „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ sulaukė nemažai žemės ūkio sektoriaus atstovų, panorusių modernizuoti savo ūkius, dėmesio. Atsižvelgiant į tai, vyko net du paraiškų teikimo etapai.
Pirmasis buvo organizuotas pavasarį, balandžio 1–birželio 30 dienomis, antrasis surengtas rudenį, lapkričio 2–gruodžio 30 dienomis. Pirmajam paraiškų rinkimo etapui buvo skirta 56 691 116 Eur paramos lėšų, antrajam – 20 709 772 Eur. Pirmojo kvietimo metu vienas pareiškėjas galėjo panaudoti iki 50 tūkst. Eur, o antrojo – net iki 600 tūkst. Eur paramą, kai pateiktame projekte buvo numatytos investicijos į naujų gamybinių pastatų statybą arba esamų rekonstravimą ar kapitalinį remontą.
Užs. Nr. 01