Broliai Mantas ir Marius Jakubavičiai iš Alovės, Alytaus rajono, vaikystėje pradėję lankyti dziudo užsiėmimus, neįtarė, kad tai nulems jų gyvenimą. 28-erių Mantas, profesionalus dziudo treneris Kaune, dėkingas savo pirmajam mokytojui Zeniui Vencevičiui. 27 metų Marius sekė brolio pėdomis, nors trauma ant tatamio jį sustabdė, bet išmokė atkaklumo.
Atvedė pusseserė
Mantas sportuoti pradėjo 9-erių, pusseserės Gintarės Dusevičiūtės atvestas į Alytaus sporto rūmų dziudo salę. „Ji lankė savigynos būrelį, pasikvietė ir mane. Pamatytas vaizdas įstrigo visam gyvenimui. Man, kaimo vaikui, buvo kažkas wow. Viskas atrodė tarsi kino filme. Kaip šiandien prisimenu, pamačiau daug vaikų su balta kimono apranga, mintyse sau pasakiau – lankysiu“, – pasakojo Mantas.
Dziudo sportas vaikinui sekėsi neblogai. Sporte reikalingos jėgos suteikė ir tėvų žemės ūkio darbai Alovės kaime, kurių vaikinas ragavo su kaupu. „Ūkio darbai stiprino mano raumenyną, mokė disciplinos, darbštumo, tad su miesto vaikais, net ir ilgiau sportuojančiais, nebuvo sunku kovoti“, – sakė pašnekovas.
Daug ir sunkiai treniruojantis vaikinui pavyko įgyvendinti svajones. Jis dėkingas treneriui Z. Vencevičiui, kuris jį, kaip ir kitus vaikus, mokė nuoširdžiai ir atsidavęs. „Buvo momentų, kuomet Z. Vencevičius net iki Alovės atvažiuodavo, pasiimdavo mane, o po treniruotės parveždavo“, – pasakojo Mantas. Pasak jo, Alovės kaime išaugo ir kitų talentingų dziudo sportininkų, vienas jų a. a. Alius Bračiulis, pasaulio vicečempionas jaunimo kategorijoje. „Jis mums buvo pavyzdys, kuriuo norėjome sekti. Juolab ir treneris motyvuodavo, kad vaikai iš kaimo gali taip pat pasiekti savo išskirtinių tikslų“, – tęsė Mantas.
Treniruoja vaikus
M. Jakubavičius vidurinį išsilavinimą įgijo Alytuje, Adolfo Ramanausko-Vanago gimnazijoje. Studijas pasirinko Sporto universitete. Svajojo tapti dziudo treneriu ir kitus mokyti šio kovos meno. Besimokydamas universitete ir toliau tęsė dziudo treniruotes pas Petrą Venciūną, kuris išugdęs daug Europos ir pasaulio prizininkų. Vaikinas daug treniravosi, tad jam atsivėrė aukščiausio lygio čempionatų durys. M. Jakubavičius džiaugiasi savo pasiekimais. Europos jaunimo taurės (iki 20 metų) čempionate iškovojo trečią vietą. Suaugusiųjų ir Lietuvos jaunimo čempionatuose net keletą kartų pelnė čempiono medalius, lipo ant prizininkų pakylos.
Dar studijų metais Mantas ir pats ėmėsi dziudo trenerio darbo Kaune. Jau 7 metus treniruoja vaikus kartu su kolega Karoliu Bauža įkurtame Kauno dziudo klube „Budoka“. Treniruotes lanko 200 vaikų. Tai vienas didžiausių klubų Lietuvoje. Klubo auklėtiniai dalyvauja turnyruose Lietuvoje ir už jos ribų.
„Mumis kaip treneriais pasitiki, nes mes patys daug dirbame, esame pasiekę rezultatų ir įgyta patirtimi galime pasidalinti su vaikais, jaunimu“, – kalbėjo Mantas. Vaikinas sąžiningas, už gerus jo sporto klubo vaikų pasiekimus visų nuopelnų sau neprisiima, džiaugiasi ir kitų trenerių padarytu įdirbiu. Ypač kalbėdamas apie kylančią dziudo sportininkę, 6 kartus iš eilės tapusią šalies čempione Aidą Vasiliauskaitę, kuri kilusi iš Šakių, treniravosi Panevėžyje. „Budoka“ klube mergina treniruojasi antrą sezoną. „Dabar daug dirbame su Aida, planuojame dalyvauti Europos čempionatuose“, – kalbėjo Mantas.
Pasak pašnekovo, jis mato daug talentingų vaikų, jaunimo, bet jiems pritrūksta darbštumo, atkaklumo.
Alytus – dziudo sostinė
Mantui smagu sugrįžti į Alytų, kur yra laukiamas ir kviečiamas. Vaikinas tikisi, kad jo gimtojo krašto, Alovės, vaikai neapleis šio sporto, bet garbingai tęs dziudo tradicijas, nes šis kraštas turi potencialo. Pašnekovas prisimena laikus, kuomet Lietuvos jaunimo rinktinę daugiau nei 50 proc. sudarė sportininkai iš Alytaus miesto ir rajono.
Mantas dabar svajoja ne apie save, bet apie savo auklėtinių pasiekimus. „Noriu, kad auklėtinių sunkios treniruotės virstų saldžiu pergalių skoniu, kad jie pasipuoštų medaliais ir didžiuotųsi savo ir komandos pasiekimais“, – kalbėjo dziudo treneris.
Vietoje dailės į dziudo treniruotes
Jaunesnis brolis Marius, norėjęs lankyti dailės mokyklą, nes gražiai piešė, tėtės paskatintas pasekė brolio pėdomis. „Būdamas antroje klasėje pradėjau lankyti dziudo treniruotes. Jau pirmose varžybose laimėjau trečią vietą, kitose pasipuošiau čempiono medaliu. Man sekėsi, todėl ir tęsiau šį sportą“, – kalbėjo vaikinas.
Marius – Lietuvos dziudo čempionas iki 15 metų, iki 17 metų – vicečempionas, daugkartinis Sambo čempionatų prizininkas. „Mane sustabdė nugaros trauma. Varžybose priešininkas numetė ant pilvo ir šono, pajaučiau, kad kažkas trūko, apėmė baisus skausmas. Bet kovą užbaigiau. Skausmas buvo didelis. Dar tris mėnesius jaučiau stiprius skausmus. Apie metus laiko nesportavau. Sugrįžęs į aikštelę dar bandžiau sudalyvauti keleriose varžybose, bet jausdavau nugaros skausmus. Be to, pasikeitė dziudo taisyklės. Buvo uždrausti du mano mėgstami veiksmai“, – kalbėjo vaikinas, svajojęs tapti Lietuvos, Europos ir pasaulio dziudo čempionu.
O abu broliai turi gerus darbus ir laimę kuria Kaune, bet savo gimtosios Alovės niekada nepamiršta, dažnai čia sugrįžta ir padeda tėvams.
Danielius Jakubavičius