Dainavos žodis

Simno gimnazijoje – pilietiškumo pamoka apie Antaną Lukšą

Alytaus rajono Simno gimnazijoje vyko pilietiškumo pamoka, kurios metu vyko Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro užsakymu parengto dokumentinio filmo „Antanas Lukša. Brolio pažadas“ peržiūra. 2023 m. gegužės 31 d. sukako 100 metų, kai gimė ANTANAS LUKŠA – Laisvės kovotojas, karys savanoris, buvęs politinis kalinys, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos ilgametis vadovas ir Garbės pirmininkas, Prienų rajono garbės pilietis, Vyčio Kryžiaus kavalierius. Antanas Lukša – legendinio partizano Juozo Lukšos-Daumanto brolis.

Filmas „Antanas Lukša. Brolio pažadas“:mintys iš Alytaus rajono Simno gimnazijos

„Esame Dzūkijos – vieno iš „partizaniškiausių“ regionų Lietuvoje gimnazija, todėl pilietiškumo pamoka, kurioje sugrįžome prie temos apie partizanus tematikos, mums natūrali ir tarsi savaime suprantama“, – sako Alytaus rajono Simno gimnazijos direktorė Jolanta Gudelienė.

Džiaugiamės, kad išgirdome gyvą filmo „Antanas Lukša. Brolio pažadas“ režisierės ir autorės Rūtos Sinkevičienės žodį. Ji papasakojo, kaip buvo kuriamas filmas, kas ją jaudino ir paskatino imtis šio darbo. Gyvoji pokario pasipriešinimo istorija traukiasi, užleisdama vietą dokumentinei, todėl filmas apie Lukšų šeimos partizanus, kurį R. Sinkevičienė pristatė mokiniams, yra ir pamoka, ir istorija, ir gyvoji atmintis. Mes, domėdamiesi pavieniui, nebeužčiuopsime gyvosios atminties likučių, o filmo autorė tarsi juos ,,surinko“ į vieną vietą, sudėliojo ir apie tai kalbėjo mokiniams.

Simno gimnazijos istorijos mokytojo Romo Vilčinsko nuomone, šiandienos mokiniui, specialiai nesidominčiam partizaninio karo problematika, aštuonių dešimčių metų senumo įvykiai beveik tokie patys tolimi, kaip XIX a. sukilimai ar knygnešystė. Kartų ryšys lyg ir yra, bet jis trapus, dažniau tik per šeimos ar giminės istoriją bei atmintį užčiuopiamas. Tuo tarpu mums svarbu – ir tą pabrėžiame per istorijos, pilietiškumo pagrindų pamokas, jaunųjų šaulių veikloje – kad jauni žmonės suvoktų patį partizanavimo – kaip valstybės kūrimo – reiškinį. Kad partizanas – tai valstybės kūrėjas ir tuo jis skiriasi nuo reguliariosios armijos kario – valstybės gynėjo.

Pasak Simno gimnazijos direktorės Jolantos Gudelienės, keturių brolių partizanų istorija, ne tik atskleidžia mažiau žinomas Lukšų šeimos istorijos detales, bet ir suteikia mums metodines galimybes plačiau bei įvairiau organizuoti patriotinį-pilietinį auklėjimą.

Nuotraukos Jolantos Gudelienės

Dalintis:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: