Gegužės 11-12 d. savaitgalį Druskininkai taps Lietuvos stalo žaidimų sostine – čia jau aštuntus metus iš eilės vyks didžiausias Baltijos šalyse stalo žaidimų kultūrai dedikuotas renginys „PineCon 2024“.
„PineCon“ ypatingą dėmesį skiria lietuviškiems stalo žaidimams ir jų kūrėjų skatinimui. „PineCon“ apdovanojimuose stalo žaidimų ekspertų komisija išrinks geriausią 2023 m. lietuvišką stalo žaidimą, o siekiant įvertinti leidėjų darbą verčiant ir pritaikant stalo žaidimus lietuvių kalbai bei tokiu būdu dar labiau skatinti šio proceso kokybę, pristatoma nauja nominacija – „Geriausiai 2023 m. lokalizuotas stalo žaidimas“.
Geriausiuoju lietuvišku metų žaidimu tapti pretenduoja šeši stalo žaidimai. Vienas jų – Roko Diržio sukurtas ir Všį „Terra Publica“ kartu su Lietuvos banku išleistas strateginis-edukacinis žaidimas „Sukčių voratinklis“. Žaidime pateikiamos skirtingos sukčiavimo istorijos, kuriose yra užkoduotas atsparumo sukčiavimui įgūdžių lavinimas, o patį žaidimą galima surasti įvairiose Lietuvos bibliotekose, universitetuose ir kolegijose.
Stalo žaidimas „Laumių stalelis“ (Gerda Narusevičienė ir Miglė Valaitienė) yra skirtas šeimai ir supažindina su baltų simboliais. Žaidimo tikslas – senovinį pasaulėvaizdį atspindinčioje žaidimo lentoje atrasti, atpažinti ir teisingai apibūdinti kuo daugiau ženklų ir vaizdinių.
Tarp pretendentų net keturi produktyvaus stalo ir kompiuterinių žaidimų kūrėjo Dmitrijaus Babičiaus sukurti ir 2023 m. išleisti stalo žaidimai: „Time Machine“, „Extreme Much?“ „Dilemma“ (kartu su Tadu Vidmantu) ir „Bad Opinions“ (kartu su Ignu Veršinsku). Tai sėkmingi vakarėlių tipo žaidimai, o „Bad Opinions“ išleido žinomas visame pasaulyje vakarėliams skirtų žaidimų leidėjas „Dyce Games“.
„Geriausiai 2023 m. lokalizuoto stalo žaidimo“ nominacijoje varžosi gerai žinomi vardai – į apdovanojimą pretenduoja populiarūs ir visame pasaulyje pripažinti stalo žaidimai „Flamecraft“, „Cascadia“, „Bandos jausmas“, „Chameleonas“ ir „MicroMacro: nusikaltimų miestas 2“.
Nominacija „Nauja Viltis“, skirta geriausiam stalo žaidimų prototipui, šiais metais išaugo į stalo žaidimų prototipų konkursą, susilaukusį 15 dalyvių. Stalo žaidimų ekspertų komisija, sudaryta iš leidėjų, stalo žaidimų kūrėjų ir bendruomenės atstovų atrinko 8 finale dalyvausiančius prototipus: „Cyber street 112“, „Ekosistema“, „Evelina Family Tree“, „Keturios salos“ / Four Islands“, „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė“, „Naujieji amžiai“, „Phobia“ ir „Silverwind“.
Festivalio organizatorių Asociacijos Druskininkų stalo žaidimų klubo prezidento Juozo Kazlausko teigimu, tokia prototipų gausa atspindi didėjantį susidomėjimą stalo žaidimų kūrimu: „Lietuvoje aktyviai veikia stalo žaidimų kūrėjų bendruomenė, o tokie klubai, kaip stalo žaidimų kūrėjų gildija „Prototipas“ ne tik tampa terpe, kurioje gimsta, yra testuojami ir žaidžiami stalo žaidimai, bet ir aktyviu židiniu, skleidžiančiu ir populiarinančiu jų kultūrą,“ – sako Juozas Kazlauskas. – „Palaikydami vienas kitą, bendradarbiaudami su leidėjais ir įkvėpti vienas kito sėkmės jie kuria žaismo bangą, kuri ritasi per Lietuvą, o šio renginio tikslas būti draugiška erdve ir suvienyti visus pakylėtus žaismo stalo žaidimų kūrėjus, leidėjus ir žaidėjus.“
„PineCon“ pasižymės įvairių stalo žaidimų turnyrų ir Lietuvos čempionatų gausa. Festivalyje paaiškės stalo žaidimų „Catan“ ir „Carcassonne“ Lietuvos čempionai – „Brain Games“ rengiamų nacionalinių čempionatų nugalėtojai iškovos teisę atstovauti Lietuvai pasaulio čempionatuose. „Catan“ čempionate susigrums net 100 dalyvių – tai rekordinis skaičius per visą Lietuvos čempionatų istoriją.
Stalo žaidimų kūrėjų ir visų tuo besidominčių lauks „Kickstarter Mastermind“ kūrybinės dirbtuvės. Ilja Jakovlev pasidalins savo patirtimi kuriant „Kickstarter“ projektus ir pasiūlys kartu pastrateguoti, kaip išleisti savo stalo žaidimą sutelktinio finansavimo platformų pagalba.
Renginyje debiutuos ir šviežiai išleistas lietuviškas vakarėlių žaidimas „Heated“, kuriame galima mažinti ir didinti temperatūrą – bus galima sudalyvauti ir jo turnyre. „Manohobis“ pasiūlys didelio populiarumo susilaukusį „Dune: Imperium“ turnyrą, o jaunesni žaidėjai susirungs „Pokemon TCG“ kortų žaidimo kovose. Taip pat bus galima apsilankyti „Hobbyshop“, „Terra Publica“ ir „Game Room“ erdvėse, išbandyti stalo žaidimų prototipus, išmėginti jėgas „Akmens, popieriaus, žirklių“ turnyre, vaidmenų žaidimų sesijose, dalyvauti lauko ir stalo žaidimo hibrido „Jugger“ demonstracijose ir išmėginti daugybę kitų su stalo žaidimų kultūra susijusių veiklų.
Renginys finansuojamas Druskininkų savivaldybės Kultūros srities projekto lėšomis.
Daugiau informacijos ir festivalio programa – www.pinecon.lt
Juozas Kazlauskas, Asociacijos Druskininkų stalo žaidimų klubas prezidentas