
Butrimonys – nedidelis miestelis Alytaus rajone – gali didžiuotis garbinga praeitimi, menančia bendrą trijų tautų drauge nueitą kelią, o kad ir užsukę svečiai galėtų susipažinti su šimtmečius skaičiuojančia šio krašto istorija – Butrimonių gimnazijoje įkurtas muziejus, kurio interaktyvios ekspozicijos nė vieno apsilankiusiojo nepalieka abejingu.
Butrimonių miestelio įsikūrimo pradžia mena XIV–XV a. ir Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Vytauto laikus, kai šiame Dzūkijos krašte buvo apgyvendinti totoriai. Kartu su totoriais čia draugiškai gyveno lietuviai ir žydai. Būtent šių trijų tautų gyvenimo atspindžiams įamžinti bei jas vienijančiam savitumui atskleisti ir skirtas daugiau nei prieš metus atidarytas muziejus. „Tai yra šio muziejaus išskirtinumas“, – pabrėžė Butrimonių gimnazijos istorijos mokytoja Dalia Adžgauskienė, supažindinanti lankytojus su ekspozicijomis.
Lankytojams pristatomos keturiose erdvėse išdėstytos ekspozicijos. Pirmoje, ant Butrimonių seniūnijos žemėlapio paspaudus mygtuką, galima susipažinti su lankytinomis seniūnijos vietomis, kurių yra nemažai.
Antroji erdvė skirta totoriams. Joje galima pamatyti, kaip gyveno totoriai, kokie šios tautos savitumai, skirtumai, palyginus su lietuviais, susipažinti su jos istorija, religija, kulinariniu paveldu. Čia galima ne tik pamatyti jų rožančių, pagrindinę musulmonų religinę knygą – Koraną, bet ir išgirsti arabų kalba skaitomas maldas. Eksponuojami tautiniai drabužiai, apavas. Kadangi totorių gyvenimas buvo susijęs su žirgais, galima pamatyti jų priežiūros daiktų, sužinoti apie kailiadirbystę.

Žydų tautai skirtoje erdvėje taip pat galima pamatyti jų tautinius drabužius, apsilankyti vaistinėje-krautuvėje, kur ant lentynų rikiuojasi įvairūs gydomieji antpilai, buities rakandai ir kitokie kasdieniame gyvenime reikalingi daiktai, galima pamatyti ir originalų Toros ritinėlį, išgirsti jų maldas. Interaktyviame ekrane galime pamatyti žydų gyvenimą Butrimonyse tarpukariu, išvysti čia gyvenusių žmonių nuotraukas, sužinoti pavardes, netgi adresus.
Ketvirtoji patalpa skirta lietuviams. Mūsų tautai skirtoje erdvėje taip pat galima pamatyti religijos atributą – maldaknygę, pasiklausyti maldos žodžių. Pasišildyti prie interaktyvią šilumą skleidžiančios krosnies, pasigėrėti senovine kraičio skrynia, pažaisti tam tikrus interaktyvius žaidimus, pakeliauti edukaciniu lino keliu.
Vienas iš ypatingų muziejaus traukos akcentų – interaktyvus čia gyvenusių tautų tradicinių patiekalų ragavimas. Specialių technologijų dėka, kambaryje užgesus šviesai, galima išvysti tarsi ką tik ant stalo padėtus koldūnus, totorišką pyragą, vadinamą šimtalapiu, ant kopūstlapių keptas dzūkiškas bulvines bandas, barščius.
Muziejus įkurtas Alytaus rajono Butrimonių gimnazijai ir Pišo rajono (Lenkija) savivaldybei įgyvendinus projektą „Kultūros paveldas kalba už mus“. Muziejų aplankyti galima iš anksto susitarus muziejaus tinklalapyje nurodytu telefonu, o apsilankius Butrimonyse, galima pasigėrėti istorinėje aikštėje įrengtu įspūdingu kolbos formos fontanu. Pamatyti Lietuvos krepšinio 100-mečio proga pastatytą paminklą, skirtą moterų krepšinio pasaulyje pradininkei Sendai Valvrojenski.