Pivašiūnų biblioteka turi naują veidą – tai Irma Patinskaitė, kuri nuo 2023 metų sausio 18 dienos pradėjo savo darbą čia su dideliu entuziazmu ir smalsumu. Per trumpą laiką Irma sugebėjo ne tik įsilieti į bibliotekos kolektyvą, bet ir praturtinti bendruomenę savo idėjomis bei iniciatyvomis. Apie tai, kaip praturtinti bibliotekos gyvenimą ir prisidėti prie bendruomenės kultūrinio bei intelektualinio augimo pasakoja Alytaus rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresn. bibliotekininkė Irma Patinskaitė.
Pirmieji įspūdžiai iššūkiai ir prisitaikymas
Pradėdama dirbti Pivašiūnų bibliotekoje, Irma jautėsi pozityviai: ją maloniai nustebino jauki aplinka, draugiški kolegos ir palaikanti bendruomenė. „Pirmąją darbo dieną labai bijojau, kad nesugebėsiu visų darbų atlikti tinkamai, nes tai buvo nauja sritis. Vis dėlto, po truputį pripratau ir atradau savo ritmą“, – dalijosi Irma. Jos atvirumas ir noras mokytis leido greitai prisitaikyti naujame darbe ir pradėti įgyvendinti savo idėjas.
Vienas iš pagrindinių iššūkių, su kuriais susiduria Irma, yra skaitytojų pritraukimas ir jų sudominimas rinktis bei skaityti knygas. „Skaitytojai kartais vangiai naudojasi bibliotekos teikiamomis paslaugomis, todėl nuolat stengiuosi rasti būdų, kaip juos labiau sudominti“, – pasakojo ji. Taip pat svarbu organizuoti medijų ir informacinio raštingumo veiklas, kad lankytojai galėtų pasinaudoti visais bibliotekos siūlomais resursais.
Bendravimas su lankytojais ir pasiruošimas renginiams
Irma teigia, kad bendrauti su bibliotekos lankytojais jai sekasi gerai – stengiasi būti draugiška ir atvira, kad lankytojai jaustųsi laukiami ir galėtų lengvai kreiptis pagalbos. „Dažnai užmezgu pokalbius apie knygas, rekomenduoju literatūrą pagal jų pomėgius. Manau, kad svarbu sukurti šiltą ir palaikančią aplinką, į kurią žmonės noriai sugrįžta. Šiltas bendravimas padeda sukurti stiprų ryšį tarp bibliotekos ir bendruomenės.“, – sakė bibliotekininkė Irma
Irma pasakojo, kad pasiruošimas renginiams ir seminarams reikalauja kruopštaus planavimo ir organizavimo. „Pirmiausiai apgalvoju idėjas, ką galiu nuveikti, tada sudarau tikslų veiksmų planą, paruošiu reklaminę medžiagą, pasirūpinu technine įranga bei suderinu viską su dalyviais. Taip pat labai svarbu užtikrinti, kad renginio metu viskas vyktų sklandžiai, o dalyviai gautų maksimalią naudą ir džiaugsmą“, – dalijosi ji. Bibliotekininkės pastangos kurti įdomius ir naudingu renginius padeda pritraukti daugiau lankytojų į biblioteką.
Bibliotekininkės darbo diena
Irmos įprasta darbo diena prasideda nuo kompiuterio įjungimo ir laiškų skaitymo. „Atėjusi į darbą patikrinu bibliotekos sistemą Libis, ar nėra užsakymų, kitų svarbių pranešimų. Po to tvarkau knygų lentynas, susidėlioju gautas naujas knygas ir leidinius, atėjus skaitytojui – rekomenduoju gerą literatūrą. Mano darbo specifika yra knygų išdavimas skaitytojams, didžiąją dienos dalį skiriu skaitytojų aptarnavimui, atsakau į jų klausimus, padedu rasti norimas knygas“, – pasakojo Pivašiūnų bibliotekininkė.
Jaunimas, kuris nenori skaityti knygų ir bibliotekininkės patarimas
Dauguma jaunimo šiais laikais nenori skaityti knygų dėl greitai kintančių technologijų ir socialinių tinklų įtakos, kurie siūlo greitą ir trumpalaikį turinį. „Norint jaunimą motyvuoti skaityti, svarbu pasiūlyti įdomias ir aktualias knygas, organizuoti interaktyvius renginius ir diskusijas apie literatūrą. Taip pat galima pasinaudoti socialiniais tinklais ir kitomis technologijomis, kad skatintume jaunimą domėtis knygomis ir skaitymo kultūra. Man pačiai būnant jauna asmenybe, galiu pasiūlyti knygas, kurios man pačiai buvo įdomios ir aktualios, taip pat dalintis savo skaitymo patirtimi bei rekomendacijomis“, – pataria bibliotekininkė.
Pomėgiai, kurie pritaikomi darbe
Laisvalaikiu bibliotekininkė Irma mėgsta skaityti knygas, ypač psichologines, romanus, istorines ir fantastinės literatūros kūrinius. Taip pat jai patinka keliauti, atrasti naujas vietas ir kultūras. „Laisvalaikį leidžiu su šeima ir draugais, dažnai organizuojame įvairias išvykas. Šie pomėgiai padeda atsipalaiduoti ir įgyti naujų idėjų, kurias galiu pritaikyti savo darbe.“, – pasakojo Irma.
Ateities tikslai
Pašnekovė pasakoja, kad norėtų sukurti interaktyvias edukacines programas vaikams ir jaunimui, kad jie galėtų mokytis ir pramogauti vienu metu. „Dar viena naujovė būtų renginių ir seminarų ciklai, skirti įvairių temų giluminiam nagrinėjimui“, – pasakojo ji. Taip pat Irma siekia įdiegti daugiau skaitmeninių paslaugų, kad lankytojai galėtų lengviau naudotis bibliotekos resursais nuotoliniu būdu.
Patirtis ir patarimai norintiems tapti bibliotekininkais
„Norint tapti bibliotekininku, svarbu turėti aistrą knygoms ir žinioms. Reikia būti komunikabiliam, organizuotam ir kantriam. Pabrėžiu, kad svarbu nuolat tobulėti, mokytis naujų technologijų ir metodų. Taip pat – įgyti bibliotekininko išsilavinimą ir dalyvauti profesiniuose mokymuose bei konferencijose, kad įgytumėte daugiau žinių ir patirties.“, – patarė Irma.
Palinkėjimas kolegoms bibliotekininkams
„Mieli kolegos bibliotekininkai, nuo 2023 metų sausio 18 dienos, kai pradėjau dirbti šioje nuostabioje profesijoje, patyriau daugybę džiaugsmo akimirkų ir iššūkių. Kiekviena diena bibliotekoje yra unikali, kupina naujų atradimų ir bendravimo su mūsų skaitytojais. Norėčiau palinkėti Jums, mieli kolegos, nuolat išlaikyti aistrą žinioms ir knygoms. Tegul Jūsų darbas būna įkvepiantis ir praturtinantis, o bendravimas su lankytojais – malonus ir prasmingas. Nepaliaukime mokytis ir tobulėti, nes tik taip galime suteikti geriausias paslaugas mūsų bendruomenei. Būkime vieningi ir palaikykime vieni kitus – dalinkimės savo patirtimi, idėjomis ir inovacijomis, kad mūsų biblioteka taptų dar patrauklesnė ir labiau mylima. Nepamirškime, kad mūsų misija yra ne tik išduoti knygas, bet ir skatinti skaitymą, kultūrą, mokymąsi bei bendruomenės stiprinimą. Linkiu Jums kūrybingumo, kantrybės ir sėkmės kasdieniniuose darbuose. Tegul kiekviena Jūsų diena bibliotekoje būna kupina įkvėpimo ir džiaugsmo!“
Straipsnį parengė: ARSVB Vaizdinės informacijos rengimo darbuotoja A. Čyžiūtė