Prisiminimų vakare, skirtame Alvydui Gaveliui, nuspręsta siūlyti šiam šviesaus atminimo žmogui, garsinusiam Alytaus vardą pasaulyje, po mirties suteikti Alytaus garbės piliečio vardą.
Iš Žaunieriškių kaimo kilęs A. Gavelis jį pažinojusių atmintyje išliko kaip mokytojas iš pašaukimo, eruditas, frankofonas, vertėjas, ilgametis Dzūkijos mokyklos (buvusi 1-oji vidurinė) direktorius, galiausiai – nuoširdus ir puikus žmogus.
Baigęs 1-ąją vidurinę mokyklą, po studijų Vilniaus universitete 1971 metais A. Gavelis vėl sugrįžo į ją ir pradėjo dirbti prancūzų bei italų kalbų mokytoju. Būtent dirbdamas šioje mokykloje jis susižavėjo kalbomis, ypač jam patiko prancūzų kalba.
Prabėgus septyneriems metams, A. Gavelis tapo mokyklos direktoriumi, daug dėmesio ir pastangų skyrė sustiprintam prancūzų kalbos mokymui. Jo iniciatyva mokykloje buvo išplėstas užsienio kalbų pasirinkimas. Mokiniai pagal pageidavimą galėjo rinktis prancūzų, anglų, italų, ispanų, lotynų, vokiečių ar rusų kalbą.
A. Gaveliui dirbant direktoriumi, Alytaus 1-oji vidurinė buvo tituluojama frankofonijos bastionu, tai suteikė naujas galimybes ir visam Alytaus miestui. Nuo 1989 metų jis buvo Lietuvos ir Prancūzijos asociacijos valdybos narys bei Alytaus skyriaus pirmininkas.
1994 metais buvo apdovanotas Prancūzijos Akademinių palmių ordinu. Dvi Prancūzijos miestų Sainte-Cecile les Vinges ir Joncels savivaldybės A. Gaveliui suteikė garbės piliečio vardą. 2005-siais jis buvo nominuotas Europos pažymėjimu kaip geriausias 2005 metų kalbų mokytojas.
Pirmuoju Alytaus miesto garbės piliečiu 2000 metais tapo Alfonsas Grigaitis, buvęs ilgametis miesto vadovas, kurio pastangų dėka išsiplėtė miesto pramonė, įsikūrė stambiausios Alytaus pramonės įmonės, pradėti statyti pirmieji gyvenamieji mikrorajonai.
Iki šių metų Garbės piliečio vardai suteikti 28 nusipelniusiems asmenims. Garbingas įvertinimas suteiktas 4 moterims ir 24 vyrams. Vieną kartą – 2001 metais Alytaus garbės piliečio vardas buvo suteiktas trims asmenims, penkis kartus – 2002, 2008, 2009, 2013 ir 2015 metais – dviem. 2005 m., 2006 m., 2010 m. ir 2024 m. Garbės piliečio vardas niekam nebuvo suteiktas.
Tradiciškai Garbės piliečio vardas suteikiamas už ypatingus nuopelnus Alytaus miestui, miesto vardo garsinimą Lietuvoje ir užsienyje, už vykdytą ar vykdomą ilgalaikę sistemingą visuomeninę mokslo, kultūros, švietimo, meno, sporto, sveikatos, socialinės apsaugos, aplinkos apsaugos, verslo ir kitų sričių veiklą, taip pat už kilnius poelgius, padariusius didelį poveikį visuomenei. Tradiciškai Alytaus miesto šventės metu garbės piliečiui įteikiamas garbės piliečio ženklas ir garbės piliečio liudijimas. Garbės piliečio liudijimas įregistruojamas Alytaus miesto garbės piliečių knygoje.