Dainavos žodis

95 metų gimtadienį atšventusi „Astra LT“ į modernius sprendimus investavo kiek daugiau nei 600 tūkst. eurų

Beveik šimtmetį veiklą Alytuje vykdanti įmonė „Astra LT“ – viena iš nedaugelio Europoje, besispecializuojanti didelių talpyklų ir slėginių indų gamyboje. Dėl novatoriškų sprendimų ir nuoseklių investicijų ji sėkmingai konkuruoja tarptautinėse rinkose, tiekdama savo gaminius daugiau nei 40 šalių. Naujausias įmonės žingsnis į priekį – „Norway Grants“ finansinio mechanizmo dėka įgyvendintas modernizavimo projektas, leidęs ženkliai padidinti produktyvumą ir užtikrinti aukščiausią gaminių kokybę.

1929 m. įkurta „Astra LT“ pradėjo savo veiklą kaip žemės ūkio technikos gamintoja. Vėliau įmonė perėjo prie skalbimo mašinų gamybos, tačiau atkūrus šalies nepriklausomybę susidūrė su būtinybe dar kartą pakeisti veiklos kryptį.

Lūžis įvyko, kai viena Lietuvos įmonė užsakė pagaminti talpą midaus gamybai. „Mano kolegos atsakė – mes gaminame ne talpas, o skalbimo mašinas. Tačiau atsakovas patikino, kad talpa tai tas pats, kaip skalbimo mašinos būgas, tik didesnis ir be skylučių. Šis užsakymas buvo tam tikra pradžia – atradome nišą, kuri išaugo į mūsų stiprybę“, – prisimena įmonės generalinis direktorius Vaidas Liesionis.

Šiandien „Astra LT“ yra pripažinta kaip viena pagrindinių didelių talpyklų ir slėginių indų gamintojų Europoje. Beveik pusė gaminių skirti maisto pramonei, didelė dalis – chemijos pramonei ir elektromobilių baterijų gamybos įmonėms. Gaminiai eksportuojami daugiausia į Šiaurės ir Vakarų Europos šalis, tačiau pavieniai projektai yra pasiekę bene kiekvieną žemyną.

„Norway Grants“: nuo svajonės iki realybės

„Astra LT“ direktorius pasakoja, kad įmonė jau 15 metų laikosi aktyvios investavimo politikos, siekiant didinti jos našumą ir gerinti technologines galimybes. Naujausias etapas įmonės inovacijų istorijoje buvo įgyvendintas su „Norway Grants“ programa. Bendras projekto biudžetas siekė 631 910 eurų, iš kurių 376 319 eurų buvo finansuoti iš Norvegijos finansinio mechanizmo lėšų.

Projekto metu buvo įgyvendinti keli modernizavimo sprendimai. „Astra LT“ direktoriaus teigimu, pats svarbiausias jų – suvirintų sujungimų patikrai pritaikyta fazinių gardelių ultragarsinių tyrimų (angl. Phased Array Ultrasonic Testing, PAUT) technologija.

Pritaikė inovatyvų sprendimą kokybės užtikrinimui

Anksčiau įmonės gamyboje naudotas rentgeno tyrimo metodas – nors jis ir patikimas, tačiau, V. Liesionio teigimu, turėjo didelių trūkumų. Vienas jų – būtinybė sukurti saugią zoną aplink tyrimo vietą, kad būtų išvengta spinduliuotės poveikio. Todėl rentgeną įmonė galėjo naudoti beveik tik naktimis.

Problemos sprendimo ėmėsi įmonės technologai, atradę informaciją apie fazinių gardelių ultragarsinį tyrimų metodą, plačiai taikomą aviacijoje bei automobilių pramonėje. Vis dėlto, Lietuvoje iki tol plonų metalo lakštų gamyboje jis nebuvo naudojamas.

„Norint pritaikyti PAUT metodą, reikėjo surasti tinkamą įrangą ir partnerius, galinčius ją pagaminti bei pamokyti, kaip ja naudotis. Po ilgų paieškų ir daug įdėto darbo, bendradarbiaujant su įmonėmis iš Kanados ir Lietuvos, įsigijome defektoskopinę įranga, kuri leidžia beveik laiku patikrinti suvirintų sujungimų kokybę – nereikia stabdyti proceso, kurti saugių zonų ar laukti nakties“, – džiaugiasi V. Liesionis.

Naujai pritaikyta technologija leidžia iškart aptikti akiai nematomus defektus suvirinimo vietose – naudojant specialų zondą, garso bangos paskleidžiamos per metalo siūlę, o visi galimi defektai matomi įrenginio ekrane.

Pasinaudojo partnerių iš Norvegijos patirtimi

Dar viena „Astra LT“ projekto, iš dalies finansuoto „Norway Grants“ dalis – nauja gamybos procesų integravimo (Enterprise Resource Planning, ERP) sistema, tapusi svarbia jų valdymo dalimi.

„Sistema leidžia realiu laiku stebėti įmonės gamybinę apkrovą, užtikrinant, kad esami užsakymai būtų įvykdyti laiku, o nauji – efektyviai suplanuoti. Galime tiksliai matyti, kiek ir kokiam laikotarpiui galime priimti papildomų užsakymų“, – pabrėžia direktorius Vaidas Liesionis.

Diegiant sistemą, reikšmingai prisidėjo norvegų partneriai „Svenheim Møbelindustri“. Turėdama patirties automatizavimo ir skaitmeninimo srityje, ši įmonė pasidalijo geriausiomis praktikomis.

Parama inovacijoms ir tarptautiniam bendradarbiavimui

Pasak „Norway Grants“ programos vadovės Monikos Kemežytės-Vaitiekūnienės, pagrindinis programos siekis – skatinti Lietuvos įmonių konkurencingumą ir tvarumą, teikiant paramą aukštos pridėtinės vertės inovacijoms.

„Ši programa padeda įmonėms, tokioms kaip „Astra LT“, įgyvendinti ambicingus projektus, kurie prisideda ne tik prie jų veiklos modernizavimo, bet ir prie stipresnės pozicijos globalioje rinkoje“, – teigia ekspertė.

Programa taip pat skatina dvišalį bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir Norvegijos įmonių, siekiant perimti geriausias praktikas ir diegti pažangiausius sprendimus. Bendrai „Norway Grants“ programos finansavimas siekia 15,4 mln. eurų, iš kurių naudą jau pajuto daugiau nei 26 Lietuvos įmonės. Parama skatina inovacijas įvairiose srityse, pradedant verslumo ir informacinių technologijų sprendimais, baigiant žaliosios ekonomikos vystymu.

Investicijų rezultatai ir įmonės ateities vizija

Įgyvendintas projektas „Astra LT“ jau atnešė apčiuopiamų rezultatų: PAUT technologija sutrumpino gaminių patikrinimo laiką nuo maždaug mėnesio iki vienos dienos, o nauja ERP sistema padėjo optimizuoti gamybos srautus. „Šiuo metu turime rekordiškai daug užsakymų – darbo suplanuota beveik 9 mėnesiams į priekį, kai paprastai vidutiniškai jo turim 4–5-iems“, – džiaugiasi V. Liesionis.

Ateityje „Astra LT“ ketina toliau tobulėti, didindama užsakymų apimtis farmacijoje ir branduolinėje energetikoje bei svarsto žengti į naujas sritis, tokias kaip kriogeninių indų gamyba.

„Tai nėra revoliucija, bet evoliucija – norime išlaikyti stiprias pozicijas ir būti patikimu partneriu net reikliausiems užsakovams“, – priduria direktorius.

Pranešimą paskelbė: Giedrė Buivydaitė, Inovacijų agentūra, VšĮ

Dalintis:

Rašyti komentarą

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: