Alytaus miesto savivaldybės taryba iki 80 proc. sumažino infrastruktūros plėtros mokesčių tarifus gyvenamosios paskirties individualiems ir daugiabučiams pastatams. Tokio sprendimo lūkestis – naujų statybų plėtra Dzūkijos sostinėje.
Tai jau antras infrastruktūros plėtros mokesčių mažinimas šiais metais po to, kai 2023 metais Alytus įvedė didžiausius šalyje šių mokesčių tarifus. Tuo metu Alytuje infrastruktūros mokesčio tarifas buvo 60 eurų už kvadratinį metrą, Vilniuje 50 eurų, Kaune – tik 13,8 euro.
Tarybos sprendimu, privatiems kultūros, mokslo ir gydymo pastatų statytojams infrastruktūros mokesčio tarifas centrinėje miesto dalyje sumažintas iki 50 proc., o maitinimo paskirties pastatams – iki 80 proc. 5 teritorijoje, apimančioje beveik visą Alytaus miestą, išskyrus centrą, kultūros, mokslo ir gydymo pastatų statytojams mokestis sumažintas iki 80 proc., o maitinimo paskirties pastatams – iki 50 proc. Penktojoje zonoje iki pastarojo sumažinimo mokestis už kvadratinį metrą po pirmojo sumažinimo balandžio pabaigoje buvo 16 Eur.
„Sumažintas infrastruktūros mokestis sąlygos mažesnes sąnaudas naujiems projektams, skatinantiems miesto augimą ir investicijas. Toks sprendimas neabejotinai prisidės prie palankesnių sąlygų naujakuriams ir verslo plėtrai mūsų mieste. Alytus siekia tapti dar patrauklesniu miestu gyventi ir dirbti“, – teigiama savivaldybės pranešime.
Numatyta, jog savivaldybės infrastruktūros plėtros įmokos daugeliu atvejų statytojai galės nemokėti, jeigu už tokią pat ar didesnę sumą įsirengs statomo pastato eksploatavimui reikalingą savivaldybės infrastruktūrą ir sudarys savivaldybės infrastruktūros plėtros sutartį.
Verslo atstovai, planuojantys plėtrą, taip pat turi galimybę nemokėti savivaldybės infrastruktūros plėtros įmokų, jeigu atitiks tarybos sprendime nurodytus kriterijus ir sudarys investicijų sutartis.
Alytaus miesto savivaldybės tarybos opozicijos atstovo, Antikorupcijos komisijos vadovo, Aplinkos ir plėtros komiteto nario bei TS-LKD frakcijos vadovo Andriaus Jučo teigimu, toks sprendimas laukiamo rezultato neduos.
„Nemanau, kad tokie pokyčiai labai paveiks statybų proveržį. Pamažino šiek tiek tarifą, be ne tiek, kiek siūlėme. Žinoma, geriau negu nieko, bet Alytaus miestas šiuo atžvilgiu išlieka nekonkurencingas, lyginant su kitomis savivaldybėmis. Šeimai, statančiai būstą, reikės mokėti 1000–1500 eurų. Mūsų nuomone, geriau mokėti minimalų mokestį, o biudžetą rinkti iš pajamų mokesčio. Esu įsitikinęs, kad statybos intensyviau vyks Alytaus rajono teritorijoje, šalia miesto ribos, nes ten žemė pigesnė, infrastruktūros mokesčio nėra. Gyventojai pajamų mokestį mokės rajonui“, – pabrėžė A. Jučas.
Opozicija prieš pirmąjį infrastruktūros mokesčio tarifų sumažinimą buvo parengusi ir pateikusi sprendimo projekto alternatyvą, siūlydama simbolinę įmoką – populiariausioje 5 zonoje statant 150 kvadratinių metrų namą sumokėti tik 60 Eur įmoką – 100 kartų mažesnę, nei buvo iki sumažinimo.