8-eri metai praleisti užsienyje Alytaus rajono gyventojai Loretai Kane pažėrė daugybę patirčių – nuo studijų, darbo, sutikto gyvenimo vyro Ian iki šeimos verslo savo gimtajame Alytaus rajone. Būtent vyras Loretą paskatino grįžti ir bendrą gyvenimą kurti Lietuvoje. Per septynerius gyvenimo gimtinėje metus šeima Dauguose įkūrė jaukią kavinukę „Turgaus 4“, be kurios savo gyvenimo ir tradicijų daugiškiai jau neįsivaizduoja. Lietuvoje gimė ir sūnus Linas, kuriam jau penkeri. O įsikūrimo pradžia kėlė daug iššūkių, kurie šiandien spaudžia šypseną.
Nuo gyvenimo užsienyje – iki svajonių sodybos gimtinėje
Loreta 8-erius metus praleido Jungtinėje Karalystėje, metus – Indijoje. Ten ji studijavo, dirbo ir ieškojo savęs. Dirbti jai teko įvairiuose restoranuose nuo padavėjos iki vadovaujančių pareigų. Taip pat patirties sėmėsi įmonėje, kuri užsiima senovinių pastatų renovacijomis, teko padirbėti ir dizaino srityje.
Būtent Anglijoje ji sutiko ir savo būsimą vyrą, kuris turėjo savo verslą, restauravo senus vintažinius dviračius. Taip pat dirbo marketingo, socialinių medijų srityse.
Gyvenimas užsienyje jiems klostėsi išties neblogai, tačiau vis sugrįžtant atostogauti į Lietuvą, Loretą apimdavo nostalgija savo kraštui, gamtai, kurios, lyginant su užsieniu, gimtinėje buvo labai daug. Loretos vyrą taip pat žavėjo Lietuvos kraštovaizdis ir ramybė, todėl jiedu vis pasvajodavo apie žemės sklypelį, kuriame galėtų įkurti vasarnamį ir čia sugrįžti paatostogauti.
Ilgos paieškos vis nedavė trokštamų rezultatų, kol vieną dieną netikėtai iš pažįstamų išgirdo žinią apie idealiai poros norus atitinkančią sodybą Daugų seniūnijoje, kuri priklausė garbaus amžiaus vyrui. Nuvykus į svečius, kalbinamas parduoti sodybą, vyriškis žadėjo pagalvoti apie tai, išsiskirti su sodyba nelabai norėjo ir aiškaus sutikimo nedavė. Teko grįžti vėl ir vėl, įtikinėti sodybą parduoti. Praėjus kuriam laikui, vis tik Loretos ir jos vyro svajonei buvo lemta išsipildyti ir galiausiai sodybos šeimininkas sutiko su pasiūlymu.
Patogų gyvenimą iškeitė į žiemai nepritaikytą vasarnamį
Tiesa, sodyba priminė tik vasarnamį, kuris buvo visiškai nepritaikytas gyventi žiemą. Tiek namo išorei, tiek vidui reikėjo renovacijos ir nemažų investicijų. Nepaisant to, vyras Loretą įkalbėjo nieko nelaukti, palikti darbus Anglijoje, parduoti namus ir grįžti gyventi į Lietuvą. Loretos tėvai siūlėsi priimti dukrą ir jos vyrą pagyventi jų namuose, kol jie susiremontuos ir gyvenimui prisitaikys namą, tačiau pora norėjo priimtą iššūkį įveikti patys, nekeliant nepatogumų kitiems.
„Kaip šiandien prisimenu – buvo siaubingai šaltas sausis. Kai nusileidome Lietuvos oro uoste, buvo daugiau kaip 20 laipsnių šalčio. Pirma mintis buvo – kaip grįžti į nusipirktą sodybą ir joje gyventi tokiu oru? Tačiau noras gyventi savarankiškai ir savo iššūkiais neapkrauti kitų buvo didesnis. Tai buvo mūsų nuotykis“, – pasakoja Loreta.
Gyventi name tą žiemą buvo išties neįmanoma, užšalęs vanduo, žema elektros srovė ir užpustyti keliai, tačiau sodyboje buvo mūrinė lauko virtuvėlė su senoviniu koklių pečiumi, tad šiek tiek pasitvarkius patalpą, tai tapo laikinais sutuoktinių namais, kol pavasarį galėjo įsikraustyti į naujuosius namus.
Pasigedo kavinės Dauguose
Šiandien Kane šeimos sodyba išpuoselėta, namas įrengtas ir pritaikytas gyventi. Lauko virtuvė šiandien atlieka svečių namelio funkciją.
Iššūkių būta ir daugiau – kaip ir kur susirasti darbą – juk reikėjo ne tik iš kažko gyventi, bet ir remontuotis namus. Loretos vyrui šiuo aspektu buvo paprasčiau, mat jis galėjo savo marketingo, socialinių medijų specialisto darbą tęsti būdamas bet kurioje pasaulio šalyje. Loretai teko išbandyti ne vieną darbo pokalbį ir įsidarbinti, tačiau širdyje visuomet kirbėjo mintis kurti savo verslą.
Kurdami gyvenimą Daugų apylinkėse, kartas nuo karto apsilankydavo ir pačiame Daugų mieste. Ir čia jie pasigedo kavinės, kur galėtų jaukiai pasėdėti, praleisti laisvalaikį, pasimėgauti šiltais gėrimais. „O kodėl kavinės Dauguose negalėtume atidaryti patys?“ – tokia mintis vieną dieną nušvito Ian galvoje.
Idėjai – skeptiškas aplinkinių požiūris
Susiradę patalpas, kuriose galėtų įkurti kavinę, susisiekė su savininku dėl patalpų nuomos. Papasakoję savo idėją, sutuoktiniai sulaukė skeptiško savininko požiūrio ir jis net neslėpė savo nuomonės, kad nieko iš to nebus. Juokėsi net iš užsidegimo pabandyti. Galiausiai patalpas jis sutiko išnuomoti. Jas pritaikius veiklai, atlikus kitas reikalingas procedūras, 2021-ųjų birželio 3 dieną buvo atidaryta kavinė tokiu pat pavadinimu, kurio adresu buvo pati buveinė – Turgaus 4.
Kavinei – ypatinga vieta širdyse ir tradicijose
„Padarėme mažytę šventę daugiškiams. Metų įkurtuvių proga ją pakartojome ir dabar tai tapo neatsiejama Daugų tradicija, kurios vietiniai labai laukia. Dabar organizuojame ir daugiau įvairių renginių, į kuriuos atvyksta ne tik vietiniai, bet ir sulaukiame svečių iš įvairių šalies kampelių. Vasarą turime pravažiuojančių užsieniečių“, – pasakoja Loreta.
Kavinė ir jos kuriamos tradicijos tapo neatsiejama Daugų miesto ir jo gyventojų dalimi. Čia pat kavinės šeimininkai organizuoja daug įvairių renginių – parodas, susitikimus su žinomais žmonėmis, vakarones, o pagrindinėje aikštėje atgaivino ir turgelio tradiciją.
Per visus šiuos kavinės veiklos metus ne kartą keitėsi ir pačios kavinukės konceptas. Iš pradžių viskas prasidėjo nuo kavos, vėliau meniu buvo pildomas bandelėmis, kitais saldėsiais, dar vėliau imta siūlyti užsienietiškų patiekalų, o dabar jau galima atrasti ir lietuviškos, namų virtuvės pasiūlymų. Jaunimo ypač mėgstamos ir giriamos picos. Prie skanios ir kokybiškos kavos puodelio sunku atsispirti ir įvairiems desertams.
„Kai kavinėje dirbti pradėjo mano mama, kuri visuomet labai skaniai gamindavo, atsivėrė daugiau galimybių pasiūlyti naminio, vietinio, paprasto maisto. Dabar jau gauname ir maitinimo paslaugų užsakymų įvairioms asmeninėms šventėms“, – pasakoja Loreta, kuri įsitikinusi, kad darbo patirtis užsienio restoranuose jai davė neįkainojamos patirties, kuri dabar labai praverčia šeimos versle.
Ji neslepia, kad per kavinės veiklos metus būta įvairių etapų – kai reikėjo keisti konceptą, prisitaikyti prie įvairių situacijų – kainų augimo padidinus mokesčius, netikėtai užklupusios pandemijos, tačiau būtent lankstumas ir gebėjimas prisitaikyti prie situacijos padėjo ne tik išgyventi verslui, bet ir įsilieti į miesto gyvenimą, tradicijas ir jo gyventojų širdis.
„Tai patys žmonės užaugino mūsų verslą ir šiandien mūsų kavinė „Turgaus 4“ tokia yra tik Daugų bendruomenės dėka. Mes tik pamatus tam paklojome. Ir šiandien galiu pasakyti, kad tai geriausias sprendimas mūsų gyvenime. Šis mūsų verslas mums yra daugiau nei verslas, tai ir bendruomenės gyvenimo dalis, be kurios mes jau neįsivaizduojame savo gyvenimo. Mes turime darbo tik mūsų nuostabių lankytojų dėka. Maistas formuoja nemažą dalį visos šalies kultūros, jaučiamės kažko didesnio dalimi. Kartais norisi, kad žmonės taip nepyktų dėl mūsų ir kitų kavinių noro išgyventi, kuomet auga kainos, ar nepatinka pakuotės mokestis. Restoranai negauna vandens už dyką, servetėlių ir viso kito. Esame patenkinti savo darbu, jį atliekame su meile, tačiau nesinori tik išgyventi, norisi ir užsidirbti, kad galėtume plėstis, su didesne viltimi žiūrėti plačiau, į didesnius projektus ir investuoti į ateitį“, – sako Loreta.
Jeigu ir Jūsų Alytaus rajone veikiantis verslas, kuriami gaminiai, teikiamos paslaugos buvo įvertintos šalies, tarptautiniais įvertinimais, garsina Alytaus rajoną ar tiesiog sėkmingai įsitvirtina šalies, tarptautiniuose segmentuose, kviečiame kreiptis į Alytaus rajono savivaldybės administracijos Komunikacijos skyrių el. paštu komunikacija@arsa.lt ir papasakoti apie tai mūsų krašto gyventojams, svečiams, turistams. Galbūt Jūsų sėkmės istorija kažką įkvėps sukurti savo verslą.
Alytaus rajono savivaldybės administracijos Komunikacijos skyriaus informacija