Dainavos žodis

Ž. Vaičiūnas: į visuomeninį elektros tiekimą siūlysime leisti grįžti smulkiausiems ir socialiai remtiniems vartotojams

Žygimantas Vaičiūnas, Edita Gudauskienė. (ELTA / Dainiaus Labučio nuotr.)

Į visuomeninį elektros tiekimą iki 2030-ųjų sausio bus siūloma leisti sugrįžti visiems iki 1 tūkst. kilovatvalandžių (kWh) elektros per metus suvartojantiems ir pažeidžiamiems vartotojams, sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

„Vartotojams paliekame galimybę likti visuomeniniame tiekime – kaip ir numatyta Vyriausybės programoje“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė ministras.

Dalis planuojamų pokyčių buvo numatyti ir Vyriausybės programoje.

Pagal siūlomą tvarką, visuomeninio tiekėjo „Ignitis“ kainodara galėtų būti taikoma pažeidžiamiems, socialinę paramą gaunantiems nepasiturintiems gyventojams ir asmenims su negalia, o smulkiausiais vartotojais, kurie taip pat galėtų grįžti pas visuomeninį tiekėją, būtų laikomi tie gyventojai, kurie sunaudoja vidutiniškai 83 kWh elektros per mėnesį.

Nors skaičius gali kisti priklausomai nuo vidutinio elektros suvartojimo, skaičiuojama, kad pokyčiai į visuomeninį tiekimą iš viso leistų grįžti apie 800 tūkst. vartotojų.

„Dar žengiame vieną žingsnį daugiau nei buvo planuota (Vyriausybės programoje – ELTA), nes pažeidžiamiems vartotojams numatome galimybę taikyti mažesnę kainą. Tai reiškia, kad šiais pakeitimais mes sudarome pagrindus tokią kainą taikyti ateityje“, – aiškino Ž. Vaičiūnas.

Ministro vertinimu, siekiant mažinti elektros kainą, bus planuojama atsinaujinančius energijos šaltinius „dedikuoti“ pažeidžiamiems vartotojams.

„Kokia yra atsinaujinančios energijos išteklių gamybos kaina, kalbu apie saulės ir vėjo elektrines, tai būtent ta kaina būtų kaip (visuomeninio – ELTA) tiekimo kaina, plius visi kiti susiję mokesčiai – perdavimo, skirstymo dalys ir taip toliau“, – nurodė Ž. Vaičiūnas.

Pasak jo, nors pačios visuomeninio tiekimo tarifo struktūros pokyčių neplanuojama, Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) užduotis bus nustatyti diferencijuotą tarifą smulkiems ir pažeidžiamiems vartotojams.

Socialiai remtinų vartotojų šiuo metu yra apie 165 tūkst. arba maždaug 10 proc. visų buitinių vartotojų skaičiaus, o su socialiai remtinais gyventojais asmenų su negalia bendras skaičius neviršys 200 tūkst. vartotojų.

„Pakeitimais siekiama apsaugoti jautriausią gyventojų grupę“, – teigė energetikos viceministrė Edita Gudauskienė.

Tai reiškia, jog ir tie pažeidžiamiausi vartotojai, kurie jau pasirinko nepriklausomą tiekėją, turės galimybę grįžti į visuomeninį tiekimą, be to, anot viceministrės, tikimąsi, kad atnaujinus tvarką palankesnę kainodarą gyventojams siūlys ir nepriklausomi tiekėjai.

Jos teigimu, pokyčiai tokiems gyventojams nebekurs prievolės rinktis nepriklausomą tiekėją ir saugos nuo papildomos administracinės naštos.

Atitinkamus Elektros energetikos įstatymo pakeitimus rengianti Energetikos ministerija pavasarį juos ketina teikti Seimui.

Pagal dabartinę tvarką trečiajame elektros rinkos liberalizavimo etape esantys vartotojai nepriklausomą elektros tiekėją turėjo pasirinkti iki šių metų gruodžio 31 d.

Visuomeninio tiekimo vartotojų skaičius siekia 462 tūkst. klientų, o apie 80 proc. jų suvartoja mažiau nei 1 tūkst. kWh elektros energijos per metus. 

Pasak Ž. Vaičiūno, tokiems gyventojams šiuo metu jokių veiksmų imtis nereikės, nes priėmus įstatymo pakeitimą jie bus informuoti apie tolimesnius žingsnius.

Daugiau galimybių konkuruoti

Paklaustas, ar siūlomi pokyčiai nemažins nepriklausomų tiekėjų konkurencijos rinkoje, Ž. Vaičiūnas teigė, kad atnaujintos sąlygos atvers daugiau galimybių konkuruoti, ateityje į Vyriausybės priemonių planą įtraukiant galimybę vienam vartotojui rinktis kelis tiekėjus.

„Tikslas, be abejo, turėti kuo daugiau konkurencijos, nes kuo jos daugiau, tuo tada ir gyventojams yra geriau. Šitie pakeitimai, šitie pasiūlymai (…) buvo aptarti su nepriklausomais elektros energijos tiekėjais,  apie tai buvo diskutuota, kad tai yra Vyriausybės programinė nuostata“, – pažymėjo ministras.

„Tiekėjams yra svarbu turėti aiškumą, koks bus viso proceso pabaigimas, ir dėl to prieš tai buvo tik atidėliojamas trečias etapas“, – tikino Ž. Vaičiūnas.

Anot E. Gudauskienės, svarstyta, tačiau atmesta galimybė į visuomeninį tiekimą įtraukti ir kitus nepriklausomus tiekėjus – „Elektrum Lietuva“ ir „Enefit“.

„Kalbame apie pačią jautriausią Lietuvos gyventojų grupę, tai tokia galimybė buvo aptarta, bet norisi palikti pačius jautriausius gyventojus ir kainos reguliavimą šalies viduje“, – kalbėjo energetikos viceministrė.

Nepriklausomą elektros tiekėją yra pasirinkę kiek daugiau nei 1 mln. 245 tūkst. vartotojų.

Seime įregistravus iniciatyvą į visuomeninį tiekimą grįžti visiems elektros vartotojams, energetikos ministras pabrėžė, kad dabartiniai pokyčiai įeina į Vyriausybės programos rėmus.

„Ministerijos projektas, kuris yra šiandien pristatytas ir pateiktas, jis yra pateiktas pilna apimtimi, ir tiek dvasios, tiek raidės prasme atitinka Vyriausybės programos nuostatas. (…) Seime, be abejo, galbūt turėsime diskusijų, bet nuo pat pradžių tokia vizija ir buvo matoma, (…) tokias nuostatas ir ginsime“, – nurodė Ž. Vaičiūnas.

Visuomeninio tiekimo kainas nustato Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT). Iki šių metų birželio jas perskaičiuoti reguliuotojas galėjo kas pusę metų, tačiau Seimas priėmė įstatymo pakeitimus, kuriais leista tai daryti dažniau – kas metų ketvirtį.

Ūla Klimaševska (ELTA)

Dalintis:

Rašyti komentarą

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: