Dainavos žodis

Oficialiai atidarytas saulės elektrinių ir kaupiklių parkas, iš kurio atsinaujinančios energetikos įmonė „Green Genius” teiks žaliąją energiją „Švyturys-Utenos alus” bendrovei

Atsinaujinančios energetikos bendrovė „Green Genius” oficialiai pradėjo tiekti žaliąją elektros energiją  alaus ir vaisvandenių gamintojui „Švyturys-Utenos alus” iš užbaigto 7,5 MW galios saulės elektrinių ir 6 MWh kaupiklių parko. Didžiausiai alaus daryklai tai leido dekarbonizuoti energijos vartojimą gamyboje.

Hibridinis parkas veikia pagal pirmą kartą Lietuvos pramonėje pritaikytą tiekimo ir finansavimo modelį Energy-as-a-Service (liet. energija-kaip-paslauga). Vienu inovatyviausių sprendimų Europoje pripažintas parkas įrengtas dviejose lokacijose – Utenoje bei Alytaus rajone esančiuose Butrimonyse. Į didžiausią tokį Baltijos šalyse projektą investuota 7,5 mln. Eur.

„Pramonė generuoja reikšmingą šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio dalį, todėl perėjimas prie žaliosios energijos yra vienintelis kelias, leidžiantis sumažinti išmetimus. Lietuvoje turime išvystytą pramonės sektorių, kuris šiuo metu susiduria su prekybinių karų ir ekonominio neapibrėžtumo rizika, tokiomis sąlygomis ne visada pavyksta užsitikrinti finansavimą investicijoms, todėl matau didelę energetikos ir pramonės įmonių bendradarbiavimo perspektyvą, kai investicijų riziką prisiima energetikos bendrovės, taip užtikrindamos žaliosios energijos tiekimą gamybos įmonėms”, – sako Airidas Daukšas, energetikos viceministras.

Didžiausia privati baterija 

Hibridiniame saulės parke įrengti kaupikliai, talpinantys iki 6 MWh elektros energijos bei turintys 4 MW galią, šiuo metu yra didžiausi Lietuvoje, naudojami tarp verslo įmonių ar gyventojų.

„Užbaigtas kaupiklių ir saulės elektrinių parkas – dvigubas laimėjimas Lietuvai. Pirmiausia todėl, kad viena didžiausių šalies pramonės įmonių turi užtikrintą stabilų žaliosios energijos tiekimą, kurios vartojimas į aplinką visiškai neišskiria CO2. Ne mažiau svarbu ir Lietuvos energetinės nepriklausomybės stiprinimas, nes elektros energijos kaupikliai yra įjungti į bendrą tinklą ir padės sistemos operatoriams ją balansuoti. Tai ypač aktualu dabar, kai Baltijos šalys sinchronizavo savo tinklus su Vakarų Europa”, – sako Ruslanas Sklepovičius, „Green Genius” direktorius.

„Mes turime labai tvirtus įsipareigojimus mažinti poveikį aplinkai ir vadovaujamės aiškia strategija, kaip to pasiekti. Verslo tikslas negali būti tik naudos gavimas sau. Svarbu demonstruoti lyderystę tvarumo srityje, prisidėti prie kovos su klimato kaita, užtikrinti sveikesnę aplinką žmonėms ir išsaugoti planetą ateities kartoms. Tikiu, jog mūsų pavyzdys paskatins ir kitus Lietuvos verslus imtis panašių veiksmų. Investuodami į žaliąją energetiką mes taip pat prisidedame prie Lietuvos energetinio saugumo užtikrinimo, kuris, kaip aiškiai parodė pastarųjų metų įvykiai, yra itin svarbus”, – sako Rolandas Viršilas, bendrovės „Švyturys-Utenos alus” generalinis direktorius.

Tarp inovatyviausių Europoje

Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomoji agentūra (CINEA) šį saulės elektrinių ir kaupiklių sprendimą, pavadintą „InnoSolveGreen”, pripažino vienu inovatyviausių projektų Europoje. Tai pirmasis tokio dydžio pramonės dekarbonizacijos projektas Lietuvoje ir Baltijos šalyse.

2,5 MW galios saulės elektrinė, įrengta Utenoje ant „Švyturio-Utenos alaus” daryklos pastatų stogų, yra viena didžiausių tokio tipo elektrinių Lietuvoje, kuri veikia kartu su 2 MWh talpos ličio jonų energijos kaupikliais.

Kad patenkintų visą metinį žaliosios energijos poreikį, taip pat buvo įrengtas 5 MW galios nutolęs saulės parkas su 4 MWh energijos kaupikliais Butrimonyse, Alytaus rajone, iš kurio elektra taip pat tiekiama „Švyturio-Utenos alaus” daryklai.

Pirmą kartą vienoje sistemoje derinamas tiek nuolatinės (DC), tiek kintamosios srovės (AC) energijos kaupimas, leidžiantis 30 proc. efektyviau išnaudoti elektros tinklų pajėgumus.

Nereikėjo pradinių investicijų

Bendrovė „Green Genius”  elektrines ir kaupiklius įrengė už 7,5 mln. Eur. Į projektą investavo bankas „Citadele” bei 2,6 mln. Eur finansavimą skyrė Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomoji agentūra (CINEA).

Pasak R. Sklepovičiaus, energijos tiekimo kaip paslaugos modelis vis labiau populiarėja tarp pramonės įmonių. Šį augimą skatina Europos siekis iki 2050 m. tapti CO2 neutraliu žemynu, kas sukuria spaudimą verslui ir organizacijoms diegti žaliosios energijos gamybos pajėgumus.

„Švyturys-Utenos alus” į perėjimą prie tvarios gamybos pradėjo investuoti jau prieš dešimtmetį, o prieš šešerius metus bendrovė tapo pirmąja klimatui neutralia alaus darykla Lietuvoje ir viena iš pirmųjų „Carlsberg” grupėje, kuriai gamykla priklauso. Bendrovė gamybos procese taip pat mažina vandens sunaudojimą bei susidarančių atliekų kiekius.

Apie „Green Genius”

„Green Genius” – atsinaujinančios energijos bendrovė, kurios misija – skatinti tvarumą žmonėms, gamtai ir visai planetai. Veikianti 8-iose Europos rinkose, įmonė padeda mažinti anglies dioksido emisijas energetikos ir transporto sektoriuose – pasitelkdama saulės, vėjo, energijos kaupimo ir biometano sprendimus. Turėdama daugiau kaip 2,7 GW plėtojamo pajėgumo ir 19 metų patirtį, „Green Genius” yra viena iš pirmaujančių švariosios energetikos permainų lyderių Europoje.

Daugiau informacijos: http://greengenius.com

Apie „Švyturys-Utenos alus”

„Švyturys-Utenos alus” – didžiausia Lietuvos gėrimų pramonės įmonė, kurią lydi atsakingas požiūris į darbuotojus, gamybos procesą, bendruomenę ir planetą. „Švyturys-Utenos alus” prisijungė prie Paryžiaus klimato kaitos susitarimo tikslų ir įgyvendina „Carlsberg” grupės aplinkosauginių veiksmų planą „Kartu link nulio ir toliau”.

Pagal jį, įmonė įsipareigojo iki 2030 m. pasiekti šiuos rodiklius: 0 proc. išmetamo CO2 daryklose; 30 proc. mažiau CO2 alaus kelyje iki vartotojo; 50 proc. mažiau sunaudojamo vandens daryklose; mažiau neatsakingo vartojimo atvejų; 0 nelaimingų atsitikimų darbo vietose.

Apie „InnoSolveGreen” projektą

Finansuoja Europos Sąjunga. Visgi, išsakytas požiūris ir nuomonės yra tik teksto autorių ir nebūtinai atspindi Europos Sąjungos ir Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomosios agentūros (CINEA) nuomonę. Nei Europos Sąjunga, nei paramą teikianti institucija negali būti už juos atsakinga.

„InnoSolveGreen” projektą finansavo Europos Sąjunga pagal Europos klimato, infrastruktūros ir aplinkos vykdomosios agentūros (CINEA) Apyvartinių taršos leidimų sistemos Inovacijų fondo smulkaus masto kvietimą 2021 m.  Projektas: 101103011 — InnoSolveGreen — INNOVFUND-2021-SSC.

Dalintis:

Rašyti komentarą

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: