Dainavos žodis

Paraiškos dėl asbestinių stogų keitimo – ir elektroniniu būdu

Naujoji stogo danga ne tik atrodo gražiau, bet ir nekenkia sveikatai.

Asbestas yra natūralus gamtinis mineralas. Jis pavojingas žmonėms, kai jo plaušeliai (skaidulos) patenka į aplinkos orą iš asbesto produktų. Į plaučius patekusios asbesto skaidulos gali sukelti tokių ligų kaip asbestozė (plaučių audinio randėjimas), plaučių, pleuros vėžys. Nustatyta, kad dėl asbesto Europoje kasmet miršta apie 30 000 žmonių.
Kaimuose, miesteliuose gyvenantys žmonės gali pasikeisti šiferio (asbestocementinę) stogo dangą į kitas – šiuolaikiškas, nekenksmingas dangas – ir gauti paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“ veiklos srities „Parama investicijoms į visų rūšių mažos apimties infrastruktūrą“ veiklą „Asbestinių stogų dangos keitimas“. Skubančių bei užsiėmusių Lietuvos piliečių patogumui paraiškas paramai galima teikti ir elektroniniu būdu. Priemonė finansuojama iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto.

Džiaugiasi gražiu stogu
Prieš kelerius metus šia parama pasinaudojo ir Sudeikių miestelyje (Utenos r.) gyvenanti Vilma Petrulienė, kuri sakė, kad vien savo lėšomis pasikeisti stogo dangos tuo metu būtų neįstengusi. Moteris tvirtino, kad, kai tik sužinojo apie galimybę gauti paramą, iškart ja pasinaudojo. Jos gyvenamojo namo senas stogas ne tik buvo dengtas asbesto turinčiu šiferiu, bet ir atrodė nepatraukliai, kai kuriose vietose buvo kiauras. „Aš planavau keisti stogo dangą, nes tai buvo būtinybė, – sakė V. Petrulienė. – Kai sužinojau apie paramą, labai apsidžiaugiau ir iš karto teikiau paraišką.“
Pašnekovė pasakojo, kad jai tuo metu buvo kompensuota pusė stogo dangos ir asbesto šalinimo kainos, o tai gerokai sumažino išlaidas. Nauja beasbestinio šiferio stogo danga besidžiaugianti V. Petrulienė sakė, kad dabar stogas ne tik gražus bei patvarus, bet ir pasižymi puikiomis hidroizoliacinėmis bei terminėmis savybėmis.

Yra naujovių
Žemės ūkio ministerijos (toliau – ŽŪM) 2-ojo Europos Sąjungos paramos skyriaus vyriausioji specialistė Jelena Dokudovič priminė, kad paraiškos šiai veiklos sričiai priimamos iki gegužės 31 dienos. Anot specialistės, šiemet priemonei skirta 3,2 mln. eurų paramos lėšų.
Šiam paraiškų teikimo etapui yra taikomos kelios naujovės. Viena jų, kaip paaiškino pašnekovė, – priemonei taikomas supaprastintas išlaidų apmokėjimo būdas, įgyvendinimo taisyklėse nurodyti trys fiksuoti įkainiai stogų dangai ir (ar) stogų dangai ir statybinėms medžiagoms. Kai teikiama paraiška Nacionalinei mokėjimo agentūrai prie Žemės ūkio ministerijos (toliau – NMA), pasirinkus įsigyti vieną iš trijų populiariausių stogo dangų (beasbestinį šiferį, plieninę čerpių imitacijos dangą ar plieninių profiliuotų lakštų dangą) joms taikomas nustatytas fiksuotasis įkainis. Pasak J. Dokudovič, teikiant paramos paraišką pareiškėjui nebereikia pristatyti išlaidų įrodymo dokumentų, pavyzdžiui, komercinių pasiūlymų, vėliau teikiant mokėjimo prašymą nebereikia teikti išlaidų pagrindimo dokumentų. Tiesa, specialistė pabrėžė, kad banko sąskaitas NMA specialistams reikės pateikti patikros metu.
Pašnekovė pristatė ir kitą naujovę – šiemet taip pat buvo supaprastintas atsiskaitymas už asbestinių atliekų transportavimą iki šalinimo vietos, nustatytas fiksuotasis įkainis kuro sąnaudų 1 kilometrui asbestinio šiferio atliekas transportuoti iki sąvartynų, surinkimo aikštelių. Taip pat buvo priminta, kad senos stogo dangos šalinimo paslaugos taip pat yra remiamos.

Dengti galima ir kitomis dangomis
Pašnekovė sakė, jog vienas pareiškėjas gali pretenduoti į ne didesnę kaip 2 000 eurų su PVM paramos sumą, kompensuojama ne daugiau kaip 50 procentų visų tinkamų finansuoti išlaidų, todėl pareiškėjas turi pusę sumos prisidėti pats.
Kaip minėjo J. Dokudovič, trims stogo dangų rūšims yra taikomas fiksuotas įkainis, kitoms šešių rūšių stogo dangoms (bituminei čerpių, plieninių čerpių, keraminių čerpių, betoninių čerpių, bituminių lakštų ar plieninių valcuotų lakštų dangai) ir (ar) stogo dangoms ir statybinėms yra nustatytos NMA 1 m2 stogo ploto su persidengimu kainos. Pasak specialistės, jei paramos gavėjas numatė vis dėlto stogą dengti kita danga, kuriai priemonės įgyvendinimo taisyklėse nenustatyti fiksuotieji įkainiai ar patvirtintos NMA kainos, jis, teikdamas paraišką, turi pateikti tris komercinius pasiūlymus dėl kitos neįvardytos stogo dangos.

Pareiškėjai – mažų miestelių ir kaimų gyventojai
ŽŪM darbuotoja vardijo, jog šios paramos gali kreiptis kaimo gyventojai, čia deklaravę savo gyvenamąją vietą. Paraiška galės būti teikiama tik to namo, kuriame deklaruota pareiškėjo gyvenamoji vieta, stogo dangai keisti. Pareiškėjas įsipareigoja nuo paraiškos pateikimo dienos iki projekto kontrolės laikotarpio pabaigos nekeisti gyvenamojo namo, kurio stogo dangą keičia, / jo dalies nuosavybės teisių.
Anot specialistės, paramos gali kreiptis dvibučio ar daugiabučio namo gyventojai, jei jie ketina pakeisti viso gyvenamojo namo asbestinę stogo dangą. J. Dokudovič pabrėžė, kad parama neteikiama sodo bendrijose ar savivaldybių centruose, vietovėse, kuriose yra daugiau negu 6 tūkst. gyventojų, esančių namų gyventojams.

Paraiškų – daug
Kaip informavo pašnekovė, pareiškėjams yra taikomi ir tam tikri reikalavimai. Anot jos, labai svarbu teikiant paraišką stogo dangai keisti NMA pristatyti ir asbesto turinčių gaminių inventorizacijos ataskaitos kopiją pagal Duomenų apie asbesto turinčių gaminių kiekius teikimo tvarkos aprašą.
J. Dokudovič pabrėžė, kad kitas svarbus reikalavimas paramos gavėjams, jog pakeitus asbestinę stogo dangą privaloma likviduoti asbesto turinčių gaminių atliekas, susidariusias keičiant stogą, tam skirtose šalinimo vietose ir NMA pateikti pažymą iš įmonės, tvarkančios asbesto atliekas, apie asbesto turinčių gaminių atliekų pašalinimą ir jų kiekį. Specialistė sakė, kad asbestinių atliekų šalinimo paslaugos finansuojamos. Nuo 1 m2 stogo ploto turi būti pašalinta 11 kg asbestinio šiferio ir 1,04 kg kitų asbesto elementų (jei jų yra). Kitas būtinas reikalavimas, pasak pašnekovės, jog namo savininkas projektą įgyvendintų per 12 mėnesių NMA priėmus sprendimą skirti paramą.
Specialistė informavo, kad ši priemonė tikrai populiari, todėl jau dabar yra gauta nemažai paraiškų. „Vadinasi, pareiškėjai, teikiantys paraišką, turėtų atsižvelgti į projektų atrankos kriterijus ir pasistengti surinkti daugiau balų, kad užsitikrintų paramos gavimą“, – dėstė pašnekovė.

Jurgitos Ulkienės nuotr.

Dalintis:

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto

traffix.lt

Taip pat skaitykite: