16-toje Lietuvos gamintojų parodoje „Rinkis prekę lietuvišką 2024“ maisto ir gėrimų kategorijoje Alytaus rajono ūkininkės Daivos Kvedaraitės ūkio „Amberry“ šaltalankių juostelės įvertintos aukso medaliu.
Tai jau trečias šaltalankių ūkyje „Amberry“ gaminamas produktas, įvertintas aukso medaliu. „Smagu, kad dirbame ir gauname įvertinimą“, – džiaugėsi dar vienu aukštu produkcijos įvertinimu ūkio šeimininkė D. Kvedaraitė.
Anot ūkininkės, ateities planai yra toliau tęsti ūkio veiklą ir kurti naujus, pirkėjams patinkančius produktus. „Mes nenorime plėsti asortimento, įtraukdami kitas uogas, nebent minimaliai. Laikysimės savo užsibrėžtos strategijos produktus gaminti iš šaltalankių, naudoti tausojančias technologijas ir būti draugiški aplinkai“, – pabrėžė šaltalankių augintoja.
Pirmasis produktas, pagamintas „Amberry“ ūkyje, kuris buvo įvertintas aukso medaliu, – šaltalankių gira. Šis gėrimas pelnė net du aukščiausius apdovanojimus. Šaltalankių gira parodoje „AgroBalt“ 2016 metais buvo įvertinta aukso medaliu, prestižiniu apdovanojimu, skiriamu už aukščiausios kokybės gaminius. Dar vienu aukso medaliu šaltalankių gira buvo įvertinta parodoje „Rinkis prekę lietuvišką 2022“.
Nuo 2022 metų specialiu „Rakto skylutės“ ženklu ženklinamos šaltalankių ūkyje „Amberry“ auginamos ekologiškos greitai sušaldytos šaltalankių uogos ir šaltalankių pabarstukai. „Rakto skylutės“ ženklu žymimi sveikatai palankesni maisto produktai, kuriuose mažiau įdėta cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų, nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų.
Praėjusiais metais parodoje „Rinkis prekę lietuvišką 2023“ aukso medalį pelnė „Šaltalankių uogienė 68“. Skaičius rodo, kad būtent tiek procentų uogienėje yra šaltalankių uogių. Į ją dedama visa šaltalankio uoga, net ir sėklos. Uogienėje nėra jokių dažų, standiklių ar kvapiklių. Dedama tik cukraus. Gamintojai stengiasi, kad ūkyje pagaminta uogienė primintų mamos virtą uogienę.
„Gira bene populiariausias produktas, daugiausia jos nuperkama šiltuoju sezonu, nors noriai perkama ir žiemą, uogienės pirkimas suaktyvėja spalio mėnesį, kai jau pradedama galvoti apie kalėdines dovanėles. Manau, kad šaltalankių juostelės taip pat bus labai populiarus produktas dovanėlėms“, – apie prestižinius įvertinimus pelniusių produktų populiarumą kalbėjo D. Kvedaraitė.
2004 metais įkurtame ekologiniame šaltalankių ūkyje pirmieji sodinukai buvo pasodinti jau po metų, o šaltalankynas išplėstas iki 80 hektarų. „Kuriant ūkį, buvo padaryta daugybė klaidų pradedant žemės paruošimu. Atrodė, kad reikia turėti didesnius plotus, tačiau bėgant metams supratome, kad su dideliais plotais atsiranda ir didesnės jų priežiūros išlaidos. Be to, šylant klimatui ir esant sausoms vasaroms, norint užauginti gerą derlių, reikia įrengti laistymo sistemą, kas sudaro labai didelius kaštus. Įvertinę visa tai, nusprendėme ūkį optimizuoti ir pasilikti ne daugiau kaip 60 hektarų. Ketvirtadalyje jų jau įrengta laistymo sistema. Pastaruoju metu atnaujinami seni, prastai derantys šaltalankyno plotai“, – pasakoj D. Kvedaraitė.
Moderniame šaltalankių ūkyje sumontuota saulės elektrinė, įrengta perdirbimo cechas, šaldytuvas, čia šaldomos uogos, gaminama gira, sultys, arbata, uogienės, pabarstukai, sirupas, juostelės. Šie produktai parduodami Lietuvoje, o užšaldytos šaltalankių uogos kaip žaliava išvežama į užsienį.